Glacier National Park

Park narodowy Glecier jest miejscem wyjątkowym, znajdując się w północnej części stanu Montana razem ze swoim Kanadyjskim sąsiadem tworzy kompleks parkowy Wateron-Glacier. Znajdziemy tutaj 762 jeziora, dziesiątki lodowców i niezliczoną ilość wodospadów. Na turystów czeka tutaj ponad 1000 km szlaków turystycznych!

Park Narodowy Glacier

W roku 1895 po stronie Kanadyjskiej powstaje Wateron National Park, kilkanaście lat później w roku 1910 po stronie Stanów Zjednoczonych ustanowiony został Glacier National Park. Na mocy porozumienia zwartego pomiędzy oboma krajami w roku 1932 utworzony zostaje pierwszy  Międzynarodowy Park Pokoju Waterton-Glacier. W 1976 roku został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO, a w 1995 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park ten położony jest w północno-zachodniej części stanu Montana, przy granicy z Kanadą. Obejmuje on powierzchnię 4102 km² na którym rozpościerają się dwa pasma górskie należące do  Gór Skalistych. Na jego obszarze znajduje kilkaset  jezior polodowcowych, oraz żyje ponad 1000 gatunków roślin i setki gatunków zwierząt. Znajduje się w nim również kilkadziesiąt lodowców, od których to właśnie wywodzi się nazwa parku – Park Narodowy Lodowców.  Park czynny jest przez cały rok i odwiedzany przez około 2 miliony turystów rocznie.

Jak dojechać

Do parku możemy dojechać od strony wschodniej lub zachodniej. Od strony wschodniej do parku dotrzemy drogą numer 2 prowadzącą przez miejscowość Kalispell. Od strony zachodniej dojedziemy drogą numer 89. 

Jak zwiedzać

Park możemy zwiedzać w trojaki sposób. Pierwszym jest przejazd jedną z najpiękniejszych tras widokowych świata Going to the Sun Road, kolejną opcją jest przejazd Wateron’s Akademia Parkway i Red Rock Parkway. Jeżeli dysponujemy dłuższą ilością czasu swoją wizytę możemy rozpocząć od Two Medicine, gdzie park możemy zwiedzić z pokładu pływającej po jeziorze łodzi, a następnie możemy wybrać się na przejażdżkę Walton Goat Lick Overlook.

Going- to-the-Sun Road

Going- to-the-Sun Road to licząca około 80 kilometrów droga przemierzająca jedne z najbardziej malowniczych terenów w Górach Skalistych. Rozpoczynając naszą wycieczkę od strony zachodniej wyruszamy z Apgar Visitor Center. Droga wkracza powoli na teren parku mijając jezioro McDonald. To liczące sobie 16 kilometrów długości jezioro jest największym jeziorem w parku. Pierwszym przystankiem na tej trasie będą wodospady McDonalds Fall. Ścieżka doprowadzi nas pod same wodospady. Tutaj możemy podziwiać niesamowite warstwy skalne. Ta część Gór Skalistych jest częścią najstarszą z całego pasma. 

Niedaleko Avalanche Creek możemy wybrać się na Trail of the Cedar. Szlak jest bardzo prosty i ma około jednego kilometra. Prowadzi on przez las i wzdłuż uroczego strumienia – Avalanche Creek. Spacer możemy przedłużyć o liczący sobie 6,5 km Avalanche Lake Trail, który doprowadzić nas aż do jeziora. Wybierając się na tę trasę warto zwrócić uwagę na czerwone skały, zawierające tlenki żelaza. Powstały one w czasach kiedy z regionu tego wycofywało się istniejące tutaj przed milionami lat morze. 

Następnym punktem programu jest Garden Wall. W miejscu tym znajduje się dział wodny. Po jego wschodniej stronie wody spływają do Oceanu Arktycznego, po stronie zachodniej do Pacyfiku. Na punkcie widokowym Bird Woman Falls, odnaleźć możemy ilustrację przedstawiającą w jaki sposób została wyrzeźbiona widoczna przed nami u-kształtna dolina polodowcowa. W miejscu zwanym Logan Pass znaleźć możemy Lake Overlook Nature Trail. Szlak ten to pętla o długości ok 5 kilometrów prowadząca do miejsca z którego rozpościera się niesamowity widok na Hidden Lake. 

Najwyższym punktem trasy jest Going-to-the-Sun Mountain, warto zatrzymać się w tej okolicy i spojrzeć na Jackson Glacier, który jest jednym z wielu widocznych z drogi lodowców. Kolejnym punktem jest Sun Point, skąd dojść możemy do ‘picnic area’, czyli miejsca zaopatrzonego w stoliki, gdzie możemy nasz posiłek i podziwiać wspaniałe widoki. kolejnym miejscem na przystanek na naszej trasie jest Island Overlook skąd podziwiać możemy Triple Divide Peak

Trasę tą można pokonać w ok 3 godziny, natomiast jeżeli chcecie wybrać się na kilka szlaków i spokojnie delektować się krajobrazem, zalecał bym zarezerwować na przejazd pełny dzień.

Chiew Mountain Highway - Wateron Lakes - Strona kanadyjska

Nasza wycieczka zajmie nam cały dzień, a liczy ona ok 120 km. Wybierając się na tę trasę musimy mieć świadomość, że atrakcje znajdują się po stronie kanadyjskiej, tak więc musimy mieć ze sobą paszporty i stosowne pozwolenia, potrzebne do przekroczenia granicy. Trasę rozpoczynamy na północ od Babb. Po naszej lewej stronie pojawi się szczyt Chief Mountain, wysokiej na ponad 2700 m góry. Jadąc dalej dojeżdżamy do przejścia granicznego z Kanadą i kierujemy się na Park Narodowy Wateron, aż do bajkowego hotelu Prince of Wales. Tutaj po krótkim postoju możemy wybrać się na szlak Bear’s Hump Trail (szlak zaczyna się za Visitor Center i liczy nieco ponad 3km). 

Następnie kierujemy się przez Akademia Parkway do Cameron Lake (16 km), gdzie możemy przejść się ok 3 km szlakiem Cameron Lakseshore Trail (należy uważać tutaj na niedźwiedzie grizli!). Wracając koniecznie musimy wjechać na Red Rock Parkway. Samochód zatrzymujemy niedaleko Crandell Mountain Campgrouns, gdzie podziwiać możemy wystawę poświęconą życiu Indian. Następnie udajemy się dalej w drogę aż do bajkowego Red Rock Canyon, który możemy podziwiać na szlaku Red Rock Canyon Loop Trail  (szlak liczy ok 800 metrów). 

By Gabriel D Velasquez – C:\Documents and Settings\Guest\My Documents\My Pictures\S7301028.JPG, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4548617

Many Glacier, Swiftcurrent Valley

Naszą trasę również rozpoczynamy w Babb, liczyć ona będzie około 21 kilometrów i zajmie nam około pół dnia. Miejsce  Many Glacier (czyli wiele lodowców) zawdzięcza swoją nazwę….wielu lodowcom. Wybudowana w tym rejonie tama utworzyła jezioro Lake Sherburne. Tuż za jeziorem możemy zatrzymać się w hotelu Many Glacier Hotel, wybudowanym przez Great Northern Railway w roku 1915. Będąc tutaj możemy wybrać się na szlak Swiftcurrent Nature Trail (pętla licząca nieco ponad 3 km).Kolejną propozycją może być szlak Swift-current and Josephine Lakes (również nieco ponad 3 km) – wycieczka łodzią oraz szlak. 

Jeżeli dysponujecie dużą ilością czasu oraz wytrzymałością, możecie wybrać się na ok 13 kilometrowy szlak prowadzący do granicy lodowca Grinnel Glacier (dodatkowa opłata za przepłynięcie łodzią).

Pozostałe Informacje

Aktualne informacje dotyczące pogody, atrakcji oraz ewentualnych zagrożeń znajdziecie na oficjalnej stronie Parku Narodowego Glacier.

Mapa

Glacier National Park - Mapa
Żródło: https://www.nps.gov/hfc/cfm/carto-detail.cfm?Alpha=GLAC

 

 

 

Stany z południa na północ. Kolorado i Wyoming

Kolorado Kolorado to stan wyżyn i gór, gdzie najniżej położone tereny leżą na wysokości 1000 m n.p.m. Swoje ukształtowanie terenu zawdzięcza  Górom Skalistym, biegnącym przez cały stan z południa na północ odgradzając tereny żyznych prerii na wschodzie stanu od pustynnych, spieczonych słońcem terenów leżących na zachodzie. Kolorado to stan, który nie posiada naturalnych granic, wyznaczonych przez rzeźbę terenu. Jego nietypowy, prostokątny …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Nowy Meksyk

Nowy Meksyk Północna część Nowego Meksyku, przypomina nieco Utah, czerwone skały i spieczone słońcem przestrzenie. Na autostradzie z każdą minutą gęstniał ruch a my zbliżaliśmy się do największego miasta stanu – Albuquerque. To prawie pół milionowe miasto odstaje bardzo wyraźnie od reszty stanu pod względem liczby mieszkańców. Tuż za nim plasuje się cztery razy mniejsze Las Cruces, a nieco dalej stolica …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Z Kaliforni do Kolorado

Droga do Las Vegas W USA najlepsze jest to, że gdziekolwiek byśmy nie wyruszyli odkryjemy coś ciekawego. Nasza trasa wiedzie prosto z Los Angeles do Las Vegas, w którym spędzamy noc. Choć jest to kilka godzin drogi, trudno się jednak nudzić tą podróżą. Droga wiedzie przez malownicze tereny pustyni Mojave prosto do światowej stolicy rozrywki Las Vegas. Las Vegas to …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Los Angeles

Los Angeles Los Angeles wita nas słońcem i miejskim skwarem. O tym, że to miasto jest ogromne nie trzeba chyba pisać, ale prawda jest taka, że dopiero jeżdżąc po nim zdajemy sobie sprawę z tego jak wielki obszar zajmuje ta aglomeracja. Plątanina ulic, wygląda jak jedna wielka asfaltowa tafla. Kilka pasów w jedną, kilka w drugą, coś się łączy coś …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Hawaje

Lot do Stanów Droga na zachodnie wybrzeże ma to do siebie, że swoje człowiek musi przesiedzieć i jest to w zasadzie najgorsza część całej wyprawy. Nudne płaszczenie tyłka przy lekko przyciasnym samolocie sprawią, że podróż szybko zaczyna się dłużyć. Po mniej więcej 4-5 godzinach nudzą się nam się filmy, a człowiek zaczyna mieć powoli dosyć wszystkiego i mniej więcej wtedy …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: