Gdzieś na południowych rubieżach Kalifornii znajduje się Park Narodowy Joshua Tree

Joshua Tree

Park położony jest na terenie dwóch pustyń Mojave i Kolorado (będącej części pustyni Sonora). Pustynia Colorado wydaję się być miejscem odludnym i niegościnnym, z rzadka porośnięta kaktusami cholla. Ta część parku przechodzi płynnie w spieczone słońcem obniżenie Pinto Basin, gdzie znaleźć możemy spękane skały masywu Eagle i Coxcomb Mountains. Będąc w parku po raz pierwszy z pewnością będziemy zdziwieni jak bardzo różnią się obie jego części. 

Część parku należąca do pustyni Mojave leży w jego zachodniej części. Jest ona wyniesiona nieco wyżej w stosunku do części południowej a na jej obszarze odnaleźć możemy ikony parku drzewa Joshuego, czyli Jukkę krótkolistną. Juki te w otoczeniu niesamowitych granitowych głazów kontrastujących z intensywnie niebieskim, w porze letniej, niebem wyglądają niesamowicie. Nagle znajdujemy się w plenerze, który wykorzystywany był w setkach amerykańskich filmów i teledysków, ale dopiero widząc go na własne oczy jesteśmy w stanie poczuć magię tego miejsca.

Czujemy ją nie tylko my, bo park ten odwiedza rocznie 1,3 miliona turystów, których przyciąga tutaj niezaprzeczalne piękno tego rejonu.

Jak zwiedzać park

Dojazd do parku nie powinien stanowić problemu. Na południe od Joshua Tree biegnie bowiem droga międzystanowa I10 z Los Angles do Phoenix, a na północ droga numer 62. Obie te drogi połączone są drogą Pinto Basin Road wiodącą przez środek parku Joshua Tree. 

Park możemy zwiedzić podczas jednego przejazdu lecz jeżeli zamierzamy wybrać się na spacer lub rowerową wycieczkę po licznych parkowych szlakach zalecał bym przeznaczyć na niego co najmniej kilka dni. Przejazd przez park i obejrzenie go z perspektywy kilku punktów widokowych zajmie nam nieco ponad pół dnia. 

Wycieczkę możemy rozpocząć w miasteczku Joshua Tree położonego w północnej części parku. Nasza trasa wiodła będzie przez Park Boulevard Loop od West Entrance do North Entrance. Przy dobrej pogodzie warto zboczyć nieco z trasy do punktu Key View, z którego roztacza się piękna panorama pustyni ciągnącej się stąd aż po północny Meksyk. Wracając na naszą drogę kierujemy się nią przez Sheep Pass do Jambo Rocks, skąd skręcając w prawo docieramy do części pustyni Kolorado.

Warto tutaj zboczyć nieco na południe i wybrać się na mały spacer po  Cholla Cactus Garden. Naszą wycieczkę kończymy w Oasis Visitor Center. Tuż obok możemy odnaleźć Oasis of Mara, gdzie w miejscu małej oazy zamieszkiwali Indianie. 

Możemy również odbyć inną wycieczkę, rozpoczynając na północy w Oasis Visitor Center a kończąc w Cottonwood Visitor Center w południowej części parku. Nasza droga wiodła będzie tak jak poprzednio przez Cholla Cactus Garden a następnie kierujemy się do Ocotillo Patch. Jeżeli odwiedzilibyśmy to miejsce w marcu lub kwietniu naszym oczom ukazała by się pustynia pokryta kobiercem kwiatów. To jednak nie wszystko ponieważ w powietrzu unosiły by się stada maleńkich kolibrów migrujących tutaj o tej porze roku z Meksyku. 

Niedaleko White Tank Campground znajduje się Arch Nature Trail, szlak jest bardzo łatwy i liczy około 90 m. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Jumbo Rock – która przyciąga wspinających się na nią turystów z całego kraju. Jadąc dalej warto spędzić również nieco czasu w miejscu zwanym Hidden Valley. Tutaj właśnie znajdują się bardzo ciekawe formacje skalne przypominające swoim wyglądem skamieniałe zwierzęta i ludzkie twarze. Hidden Valley Trail liczy sobie około 2 kilometrów. 

Mapa

Źródło: http://npmaps.com/wp-content/uploads/joshua-tree-map.jpg

 

 

Dodatkowe Informacje 

 

Stany z południa na północ. Kolorado i Wyoming

Kolorado Kolorado to stan wyżyn i gór, gdzie najniżej położone tereny leżą na wysokości 1000 m n.p.m. Swoje ukształtowanie terenu zawdzięcza  Górom Skalistym, biegnącym przez cały stan z południa na północ odgradzając tereny żyznych prerii na wschodzie stanu od pustynnych, spieczonych słońcem terenów leżących na zachodzie. Kolorado to stan, który nie posiada naturalnych granic, wyznaczonych przez rzeźbę terenu. Jego nietypowy, prostokątny …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Nowy Meksyk

Nowy Meksyk Północna część Nowego Meksyku, przypomina nieco Utah, czerwone skały i spieczone słońcem przestrzenie. Na autostradzie z każdą minutą gęstniał ruch a my zbliżaliśmy się do największego miasta stanu – Albuquerque. To prawie pół milionowe miasto odstaje bardzo wyraźnie od reszty stanu pod względem liczby mieszkańców. Tuż za nim plasuje się cztery razy mniejsze Las Cruces, a nieco dalej stolica …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Z Kaliforni do Kolorado

Droga do Las Vegas W USA najlepsze jest to, że gdziekolwiek byśmy nie wyruszyli odkryjemy coś ciekawego. Nasza trasa wiedzie prosto z Los Angeles do Las Vegas, w którym spędzamy noc. Choć jest to kilka godzin drogi, trudno się jednak nudzić tą podróżą. Droga wiedzie przez malownicze tereny pustyni Mojave prosto do światowej stolicy rozrywki Las Vegas. Las Vegas to …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Los Angeles

Los Angeles Los Angeles wita nas słońcem i miejskim skwarem. O tym, że to miasto jest ogromne nie trzeba chyba pisać, ale prawda jest taka, że dopiero jeżdżąc po nim zdajemy sobie sprawę z tego jak wielki obszar zajmuje ta aglomeracja. Plątanina ulic, wygląda jak jedna wielka asfaltowa tafla. Kilka pasów w jedną, kilka w drugą, coś się łączy coś …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Hawaje

Lot do Stanów Droga na zachodnie wybrzeże ma to do siebie, że swoje człowiek musi przesiedzieć i jest to w zasadzie najgorsza część całej wyprawy. Nudne płaszczenie tyłka przy lekko przyciasnym samolocie sprawią, że podróż szybko zaczyna się dłużyć. Po mniej więcej 4-5 godzinach nudzą się nam się filmy, a człowiek zaczyna mieć powoli dosyć wszystkiego i mniej więcej wtedy …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: