Rocky Mountains National Park

Park Narodowy Rocky Mountains leży niecałe dwie godziny drogi od Denver. Do parku dostaniemy się drogą zwaną Trail Ridge Road, która jest najwyżej położoną drogą asfaltową w całych Stanach zjednoczonych. Na odcinku 16 kilometrów droga osiąga 3500 m n.p.m a w swoim szczytowym odcinku wznosi się na wysokość 3 713 m n.p.m. Możecie być pewni, że wysokość ta będzie dla Was odczuwalna. 

Wjeżdżając coraz wyżej będziemy mogli podziwiać przepiękne widoki zmieniających się pięter roślinności. Na wysokości ok 3 tys metrów otaczać nas będzie blisko 80 szczytów, z których najwyższy  Longs Peak  wznosi się 4 346 m n.p.m. Tutaj możemy być pewni, że nawet w środku gorącego lata, na tej wysokości napotkamy śnieg. 

Geologia

Pierwsze wypiętrzenia w tym regionie miały miejsce już około 300 milionów lat temu, a historia tego miejsca to walka morza z lądem. Kolejne wypiętrzenia tworzyły wyspy, stające się z kolei pasmami górskimi. Góry widoczne obecnie powstały około 68 milionów lat temu. Na ich kształt oprócz erozji niebagatelny wpływ miały również zlodowacenia. których pozostałością są wciąż istniejące lodowce  Andrews, Sprague, Tyndall, Taylor, Rowe, Mills oraz Moomaw Glaciers.

Dojazd do Parku

Aby dotrzeć do parku z Denver, musimy kierować się drogą międzystanową I-25 w kierunku północnym a następnie skręcić w drogą 66 prowadzącą do Lyons. Stamtąd bez problemu odnajdziecie drogę 34 wiodącą do wschodniej granicy parku. Inną opcją jest wjazd do parku ze strony południowej kierując się drogą międzystanową I – 70 do Lawson a następnie drogą nr 40 przez Berthoud Falls w kierunku jeziora Granby (droga 34).

Informacje

Jak zwiedzać

Trail Ridge Road - Grand Lake przez Farview Curve

Trasa Trail Ridge Road jest nie tylko ciekawa ze względu na wspaniałe widoki, jadąc nią warto wiedzieć, że szlak ten został przetarty w tym miejscu już ponad 10 tys lat temu! Opis trasy rozpoczniemy przy wjeździe od strony wschodniej. W znajdującym się tutaj Visitor Center, warto nabyć za symbolicznego 1$ komplet wydrukowanych na temat parku informacji. Znajdziemy tutaj przydatne mapki, aktualne informacje oraz raport pogodowy. Dojeżdżając do Deer Ridge Junction, możemy skierować się przez Horsheshoe Park do Sheep Lakes. W miejscu tym mamy dużą szansę spotkania owiec kanadyjskich (eng: bighorn sheep), które odwiedzają często te rejony ze względu na cenione przez nie minerały znajdujące się w glebie. W okolicy Horsheshoe Park, jesienią, podróżując wczesnym rankiem, możemy spotkać pasące się tutaj łosie. 

Kontynuując jazdę Trasa Trail Ridge Road szybko zauważymy, że droga wspina się coraz wyżej. Warto przystanąć w okolicy Many Park Curves i przejść się do punktu widokowego, z którego roztacza się wspaniały widok otaczające nas łąki. Bo właśnie w Górach Skalistych słowo ‘park’ oznacza łąkę. Pod koniec epoki lodowcowej, topniejące lodowce tworzyć zaczęły polodowcowe jeziora, te z kolei z czasem przekształcać zaczęły się w żyzne górskie łąki. 

Po około 9,5 kilometra dotrzemy do miejsca, w którym droga wznosi się powyżej linii drzew. Warto tutaj odwiedzić punkt widokowy Forest Canyon, z którego roztacza się spektakularny widok na u-kształtną dolinę, leżącą około 750 metrów niżej. Po kolejnych trzech kilometrach docieramy w rejon płaskowyżu powstałego w miejscu zerodowanego czubka góry. Jeżeli zatrzymacie się w okolicy Rock Cut, możecie wybrać się szlak wiodący niezbyt długą pętlą z parkingu do Toll Memorial Mountain Index. Z Toll Memorial Mountain Index roztacza się wspaniała panorama na wznoszące się wszędzie w okół szczyty górskie oraz otaczającą nas tundrę. Pomimo tego, że szlak ten nie ma więcej niż 1600 metrów. Na tej wysokości jego przejście może sprawiać nam problem. Jeżeli poczujecie zawroty głowy, zawróćcie na niżej położone tereny.  

Jadąc dalej docieramy do miejsca zwanego Milner Pass (3,279 m). W tym miejscu znajduje się Wododział lądowy Ameryki. Czyli woda spływająca po jego wschodniej stronie spływać będzie w kierunku Atlantyku a po jego stronie zachodniej trafi do Pacyfiku. Nieco dalej znajdziecie punkt widokowy Farview Curve (ok 3,2km). Roztacza się z niego przepiękny widok na Never Summer Mountains oraz wyrzeźbioną przez lodowiec Kawuneeche Valley. Dolina ta jest o tyle ciekawa, że płynący nią niepozorny strumyk, jest początkiem majestatycznej rzeki Kolorado. Patrząc w kierunku Never Summer Mountains, możecie zwrócić uwagę na długą na ok. 22 km wyciętą w zboczu góry linię. Jest to Grand Ditch budowany w latach 1895 – 1937. Jego zadaniem jest kierowanie wody spływającej z wilgotnych zachodnich zboczy gór na stronę wschodnią, tak by wody te przekierowane były w stronę Wielkich Równin. 

Jadąc dalej traficie na nieco niżej położone tereny, które pod koniec dziewiętnastego wieku przyciągały w te rejony poszukiwaczy złota. Zwabieni plotką o rzekomym złocie i srebrze, znajdującym się w płynących dolinami górskimi strumieniach w te tereny napływać zaczęli górnicy. Z tego okresu pochodzi właśnie wybudowana oko 1870 roku chata, do której prowadzi ok 3,5 kilometrowy szlak odchodzący od Colorado River Trailhead. nieco dalej (ok 3,2km) znajduje się prosperująca niegdyś górnicza osada Lulu City.  Wartym odwiedzenia jest również pochodzące z 1920 roku ranczo –  Holtzwarth Historic Site

Jadąc dalej Trasa Trail Ridge Road, dotrzemy w końcu do granic parku w okolicy Bear Lake

Old Fall River Road - Fall River Pass

Droga Old Fall River liczy około 22 km i wiedzie przez iglaste lasy oraz tundrę. Jest bardzo wymagająca i wąska ( nie jest dostępna dla kamperów). Wjazd na nią rozpoczyna się w okolicy Fall River Entrance Station. W okolicy Alluvial Fan, możemy zobaczyć pozostałość po dramatycznych wydarzeniach z roku 1982 kiedy to awarii uległa tama na jeziorze Lawn. W wyniku jej przerwania wody jeziora przetoczyły się przez Roaring River nanosząc warstwę depozytu zawierającą potężne bloki skalne oraz muł. Jadąc dalej w okolicy Endovalley wjedziecie w jednokierunkową drogę Old Fall River Road by w okolicy Fall River Pass dotrzeć do Trail Ridge Road.

Bear Lake Road

Okolice Jeziora Bear znane są z przepięknych widoków oraz wielu świetnych szlaków. Droga Bear Lake (Road) rozpoczyna się tuż za Beaver Meadows Entrance Station. Warto zatrzymać się w Moraine Park Visitor Center i nabyć, za symboliczną opłatą, komplet informacji o szlakach i aktualnych warunkach pogodowych. Do jeziora prowadzi droga, która czynna jest cały rok. Jeżeli mieli byście problem z parkowaniem przy jeziorze, w lecie możecie skorzystać z jeżdżącego tutaj darmowego, parkowego shuttle busa. Jego rozkład jazdy znajduje się w parkowej gazetce, która dostępna jest w visitor center. 

Warto wspomnieć o tym, że w Sprague Lake znajdziemy jedyny w parku szlak dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Z okolic Bear Lake warto wybrać się na szlak Bear Lake Natur Trail. Nie jest on zbyt długi (ok 800 metrów) ale dostarczy z pewnością wielu wspaniałych widoków. Szlak ten prowadzi do Dream Lake, które otoczone jest niesamowitymi formacjami Hallett Peak i Flattop Mountains. Jeżeli szukacie bardziej wymagających szlaków to możecie wybrać się na szlak rozpoczynający się w Glacier Gorge Trailhead, Szlak Loch Trail prowadzi w okolice wodospadów Alberty (Alberta Falls) by następnie po około 4,5 km doprowadzić Was do jeziora The Loch.

Pozostałe szlaki

W parku możemy skorzystać z ponad 550 km szlaków. Poniżej lista kilku niewymienionych wyżej:

  • Szlak wiodący do Sprague Lake
  • Szlak wiodący do Wild Basin
  • Szlak wiodący do Long Peaks i Chasm Lake
  • Szlak wiodący do Cub Lake
  • Green Mountain Trail, wiodący do Big Meadows. 

Mapy

Jeżeli jesteście zainteresowani szlakami jakie oferuje park, wszystkie potrzebne mapy możecie znaleźć na stronie parku:

ROMOmap1_small

Żródło: https://www.nps.gov/romo/planyourvisit/upload/ROMOmap1_small.pdf

 

Stany z południa na północ. Kolorado i Wyoming

Kolorado Kolorado to stan wyżyn i gór, gdzie najniżej położone tereny leżą na wysokości 1000 m n.p.m. Swoje ukształtowanie terenu zawdzięcza  Górom Skalistym, biegnącym przez cały stan z południa na północ odgradzając tereny żyznych prerii na wschodzie stanu od pustynnych, spieczonych słońcem terenów leżących na zachodzie. Kolorado to stan, który nie posiada naturalnych granic, wyznaczonych przez rzeźbę terenu. Jego nietypowy, prostokątny …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Nowy Meksyk

Nowy Meksyk Północna część Nowego Meksyku, przypomina nieco Utah, czerwone skały i spieczone słońcem przestrzenie. Na autostradzie z każdą minutą gęstniał ruch a my zbliżaliśmy się do największego miasta stanu – Albuquerque. To prawie pół milionowe miasto odstaje bardzo wyraźnie od reszty stanu pod względem liczby mieszkańców. Tuż za nim plasuje się cztery razy mniejsze Las Cruces, a nieco dalej stolica …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Z Kaliforni do Kolorado

Droga do Las Vegas W USA najlepsze jest to, że gdziekolwiek byśmy nie wyruszyli odkryjemy coś ciekawego. Nasza trasa wiedzie prosto z Los Angeles do Las Vegas, w którym spędzamy noc. Choć jest to kilka godzin drogi, trudno się jednak nudzić tą podróżą. Droga wiedzie przez malownicze tereny pustyni Mojave prosto do światowej stolicy rozrywki Las Vegas. Las Vegas to …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Los Angeles

Los Angeles Los Angeles wita nas słońcem i miejskim skwarem. O tym, że to miasto jest ogromne nie trzeba chyba pisać, ale prawda jest taka, że dopiero jeżdżąc po nim zdajemy sobie sprawę z tego jak wielki obszar zajmuje ta aglomeracja. Plątanina ulic, wygląda jak jedna wielka asfaltowa tafla. Kilka pasów w jedną, kilka w drugą, coś się łączy coś …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Hawaje

Lot do Stanów Droga na zachodnie wybrzeże ma to do siebie, że swoje człowiek musi przesiedzieć i jest to w zasadzie najgorsza część całej wyprawy. Nudne płaszczenie tyłka przy lekko przyciasnym samolocie sprawią, że podróż szybko zaczyna się dłużyć. Po mniej więcej 4-5 godzinach nudzą się nam się filmy, a człowiek zaczyna mieć powoli dosyć wszystkiego i mniej więcej wtedy …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: