Twierdza Mezek (Neutzikon)

Twierdza Mezek została zbudowana pod koniec XI wieku lub na początku XII wieku, prawdopodobnie za czasów cesarza Bizancjum Aleksego I Komnena (Alexios I Komnenos), po pierwszym imperium bułgarskim (632 / 680-1018) zostało podbite przez Bizancjum. Jest to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortec w Bułgarii i ma powierzchnię 6,5 cala (około 1,6 akrów). Ma kształt prostokąta o bokach 110 × 60 metrów i ma 9 wież o wysokości do 10 metrów, z których 5 znajduje się na południowej ścianie. Ściana twierdzy ma szerokość od 1,5 do 2,5 metra. Twierdza Mezek była fortecą graniczną strzegącą terytorium między rzeką Maritsa a rzeką Arda. Twierdza Mezek była używana do końca XIV wieku naszej ery, kiedy Turcy osmańscy podbili Bałkany.

Położenie

Średniowieczna bizantyjsko-bułgarska twierdza Mezek (Neutzikon) znajduje się w pobliżu miasta Mezek, gmina Svilengrad, powiat Haskovo, w południowej Bułgarii. Leży u podnóża wschodnich Rodopów, niedaleko granicy z Bułgarią, Grecją i Turcją. 

Pozostałe informacje

Twierdza Mezek (Neutzikon) została wymieniona przez bizantyjskiego kronikarza Niketasa (Nicetasa) Choniatesa (ok. roku 1155-1215 ) jako miejsce, w którym cesarz bizantyjski Izaak II Angelus (Angelos) zdołał stłumić bunt swojego kuzyna Konstantyna Angelusa Duksa w roku 1193. Młody Konstantyn Angelus Ducaszostał mianowany gubernatorem Philipopolis (dzisiejsze bułgarskie miasto Płowdiw). W roku 1192 r.  zdołał odeprzeć siły bułgarskich carów Asena I (1187-1196) i Petara IV (r 1186-1197), po czym ogłosił się cesarzem  Bizancjum i wyruszył w marsz do Konstantynopola zdobyć władze od Izaaka II. Jednakże własnie tutaj w Mezku (Neoutzikon) został on zdradzony i wzięty do niewoli.

Mury fortecy Mezek były dobrze zachowane aż do 1900 roku, kiedy to kamienie z twierdzy zostały użyte przez armię osmańską do budowy koszar w pobliskim mieście Svilengrad. W okresie zimnej wojny Twierdza Mezek znajdowała się na granicy Układu Warszawskiego i NATO, a dostęp do niej był ograniczony.

Pierwsze prace archeologiczne w twierdzy Mezek została po raz pierwszy rozpoczęte w 1930 roku, przez bułgarskiego archeologa Aleksandra Rashenova. Następnie latach 1963-1973 twierdza została odrestaurowana przez archeologów z Regionalnego Muzeum Historii Haskovo. Bardziej szczegółowe badania zostały przeprowadzone w 1983 roku. Archeolodzy nie znaleźli jednak żadnych artefaktów, które mogą być datowane wcześniej niż  wiek XI nie licząc dużej ilość ceramiki z XIII-XIV wieku. W 1927 r. Rząd bułgarski ogłosił twierdzę Mezek stanowiskiem archeologicznym, a w 1968 r. miejsce to stało się pomnikiem kultury. W latach 2007-2013 dokonano częściowej rekonstrukcji Twierdzy Mezek ze środków UE w ramach projektu współpracy bułgarsko-greckiej. Restaurację prowadził archeolog Irko Pietrow z Regionalnego Muzeum Historii Haskovo, a konsultantem był grecki archeolog Atanasios Guridis.

Galeria

Islandia w poszukiwaniu jaskiń lodowcowych

Czy Islandia zimą to miejsce, ciemne, wietrzne, zimne, białe, czy lepiej omijać ją o tej porze roku? Nie moi drodzy, Islandia zimą jest cudowna, niepowtarzalna i piękna. A jeżeli chcecie się dowiedzieć dlaczego tak ją postrzegamy, przeczytajcie naszą relację!

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe

Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Tivoli

Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli.  Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks.  Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: