Predjamski Grad

Predjamski Grad 

Kilka kilometrów od Jaskini Postojnej znajduje się bajkowa twierdza Predjamski Grad, zbudowana w połowie 123 metrowego klifu wygląda po prostu nieziemsko. Ten ukryty w jaskini zamek kryje w sobie sieć jaskiń i tuneli, stanowiąc obecnie dom dla całkiem sporej kolonii nietoperzy. Zamek ten jest największym na świecie zamkiem jaskiniowy, wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

Historia

Zamek wbudowany został w XII wieku w miejscu potężnej groty skalnej. Wielokrotnie przebudowywany, swój ostateczny kształt przybrał około roku 1570. Część jaskiń stanowiących obecnie część zamku ma swoją  kontynuację z rozległym systemem korytarzy, które położone są w większości poniżej zamku. W nich to właśnie podczas najazdów, schronienie miała okoliczna ludność.

Jaskinie znajdujące się pod zamkiem należą do całego systemu jaskiń krasowych, znajdujących się w tym rejonie, z których najsłynniejsza jest chyba położona ok 9 km jaskinia Postojna.

Ciekawostką może być fakt, że pomimo tak bliskiej odległości, pomiędzy jaskiniami Predjamą a Postojną znajduje się dział wód Morza Czarnego i Adriatyku. 

W XV wieku zamek był siedzibą rozbójnika Erazma Lüggera, który na wzór Janosika, grabił przejeżdżające w pobliżu kupieckie karawany, a łupy rozdawał biednym. Podczas wojny austriacko-węgierskiej, pomiędzy cesarzem Fryderykiem III a królem węgierskim Maciejem Korwinem, baron stanął po stronie Węgrów. Doprowadziło to do oblężenia twierdzy przez Austriaków w 1483 roku. Znajdująca się pod zamkiem sieć jaskiń umożliwiała załodze zamku na wychodzenie na zewnątrz po zaopatrzenie dla walczącej załogi. Mając stały dostęp do pożywienia baron Lügger drwił z Austriaków wysypując je im na głowy. Oblężenie trwało rok, aż do 1484. Niestety szczęście barona nie trwało długo, zdradzony przez jednego z służących został zabity przez kulę armatnią w chwili, w której … przebywał w toalecie. Sprzedajny sługa zapalił lampę wskazującą Austriakom kierunek, w którym powinni strzelać.

W połowie XVII wieku, zamurowane zostało tajne przejście, z czasów wojny z Austrią, ponieważ służyło ono złodziejom do wynoszenia z zamku cennych przedmiotów. W roku 1810 zamek trafił do rąk hrabiego Michaela Coronini, a 36 lat później odkupił go książę Alfred von Windischgrätz

Na początku XX wieku rozpoczęto eksplorację podziemnych korytarzy, które zaopatrzone zostały w oświetlenie elektryczne, niestety woja zatrzymała badania związane z jaskiniami. Dopiero po II wojnie światowej speleologowie byli w stanie dokończyć eksplorację podziemi. Odtworzono dostęp do zamku od strony jaskini, a korytarz nazwany imieniem Erazma udostępniono do zwiedzania. Obecnie zamek wraz z parusetmetrowym odcinkiem jaskini jest otwarty dla turystów – pod opieką przewodnika – codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Możliwe jest także zaawansowane zwiedzanie z użyciem sprzętu speleologicznego kilku dalszych kilometrów ciągów jaskini pod warunkiem uzgodnienia tego zamierzenia z miejscowymi władzami.

w oparciu o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Predjamski_Grad

Bilety

Bilety umożliwiające zwiedzanie zamku można zakupić na miejscu bądź też przez internet na stronie (również w polskiej wersji językowej): https://www.postojnska-jama.eu/pl/bilety/

 

Pustynna przygoda w Emiratach

Pustynia w Emiratach Pustynia w Emiratach może zaskakiwać, fantastyczne kolory, niesamowite kształty, hotele otoczone potężnymi wydmami. To zupełnie inny lecz cudowny świat! W Emiratach znajdziemy wydmy, które należą do największych na świecie.  Emiraty Pustynia – Droga na południe Ostatni rzut okiem na Wielki Meczet Szejka Zajida i powoli opuszczamy Abu Dhabi. Ruszamy na południe na pustynie w Emiratach, aby przed …

Czytaj dalej...  

Abu Dhabi Stolica pod Dubajem

Zwiedzanie Abu Dhabi Abu Dhabi to nie tylko nowoczesne miasto, największy Emirat oraz stolica Emiratów Arabskich. To również, miejsce bogate w historie kulturę i sztukę. W przeciwieństwie do swojego sąsiada Dubaju, jest znacznie spokojniejsze i przyjemniejsze do zwiedzania. Znajdziemy tutaj wspaniałe plaże, muzea, promenady, niezwykłe hotele oraz wspaniałą kuchnię! Zwiedzanie Abu Dhabi to prawdziwa przyjemność! Tutaj właśnie znajduje się jeden …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: