Alberobello

Słowo Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”. Miasteczko to znane jest jednak nie z pięknych drzew, lecz z czegoś zupełnie innego. Jeżeli zastanawiacie się co zwiedzić w Alberobello, czytajcie dalej.

Co można zwiedzić w Alberobello

Słowo Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”. Miasteczko to znane jest jednak nie z pięknych drzew, lecz z czegoś zupełnie innego. Jeżeli zastanawiacie się co zwiedzić w Alberobello i czym są domki trulli, czytajcie dalej.

Historia Alberobello

Tutaj znajdziemy jedyne w swoim rodzaju zabytkowe budynki  zwane trulli. Dzięki nim miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku i właśnie dla nich tysiące turystów przyjeżdżają zwiedzić Alberobello.

Tak na prawdę nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Przyjmuje się, że domostwa te zaczęły powstawać  w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” czyli prawo wprowadzone przez aragońskich królów Neapolu. Prawo to zakazywało budowania osiedli miejskich bez zgody króla, co więcej silnie opodatkowywało istniejące już osady. Jak głosi legenda kamienne domy można było szybko rozebrać, co pozwoli uniknąć płacenia podatków w przypadku planowanych kontroli.

Jeżeli przyjrzymy się jednak faktom, szybko okaże się, że takie tłumaczenie ma nikłe pokrycie w rzeczywistości. Odnotowano bowiem jedynie jeden przypadek demontażu trulli w Alberobello, co miało miejsce w 1644 roku. Trudno jednak tłumaczyć obecność tego typu budowli w całym regionach Murgii i Salento.

Jeżeli zastanawiacie się co jeszcze można zwiedzić w Arbelobello to polecam Wam wizytę w miejscowym kościele. Jest to bodajże jedyny kościół na świecie zbudowany w stylu trulli!

Gdzie nocować w Alberobello

Dzisiaj, większość mieszkańców Alberobello nie mieszka już w domkach Trulli. Zamiast tego ponad 1500 cudownie zachowanych i odrestaurowanych trulli w Alberobello przekształcono się w sklepy z pamiątkami, restauracje i, oczywiście, zakwaterowanie dla gości szukających wyjątkowych wrażeń. Poniżej znajdziecie mapę z noclegami oraz nieco promocji! Jeżeli zamierzacie zwiedzić Alberobello, nocleg w tajemniczym truli może być dla Was nie lada atrakcją! Pamiętajcie jednak, że tanie noclegi w domkach truli w Alberobello w sezonie to rzadkość, dlatego lepiej zarezerwować je z większym wyprzedzeniem.

Booking.com

Tanie noclegi w Alberobello

Booking.com

 

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe

Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Tivoli

Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli.  Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks.  Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Droga do Sieny

Przez Austrię Wyruszyliśmy późnym popołudniem. Sam byłem ciekawy ile kilometrów uda nam się pokonać przed nocą. Pogoda dopisywała, a kolejne kilometry mijały pod znakiem zachodzącego słońca. Po około 3,5h byliśmy już w Wiedniu. Przejazd przez to miasto z każdym rokiem wygląda coraz lepiej. Nie licząc krótkiego odcinka od Brna do początku A5 po stronie Austriackiej, cały czas jedziemy autostradą. Niecałe …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: