Bergamo

Co zwiedzać w Bergamo? Miasto składa się z dwóch części dolnej i górnej. Część górna obfituje w wiele ciekawych miejsc, ale i w części dolnej nie będziecie się nudzić. Znajdziecie tam na przykład kościół Chiesa di Santo Spirito, w którym podziwiać możecie wspaniałe dzieła nie tylko artystów pochodzących z Lombardii ale i takich sław jak Mantegna, Tycjan, czy Rafaello. Bergamo to również świetna baza wypadowa do Mediolanu!

Co zwiedzać w Bergamo

Zwiedzać Bergamo jest bardzo łatwo. Miasto składa się z dwóch części dolnej i górnej. Część górna obfituje w wiele ciekawych miejsc, ale i w części dolnej nie będziecie się nudzić. Znajdziecie tam na przykład kościół Chiesa di Santo Spirito, w którym podziwiać możecie wspaniałe dzieła nie tylko artystów pochodzących z Lombardii ale i takich sław jak Mantegna, Tycjan, czy Rafaello. 

Bergamo Historia

Historia Bergamo obejmuje okres co najmniej dwóch tysięcy lat. Zamieszkiwane przez Celtyckie plemiona zostało podbite przez Rzym. W roku 49 roku przed naszą erą miasto zamieszkiwało 10 tys mieszkańców. W V wieku naszej ery miasto zostało zniszczone przez Attyllę. Od VI wieku Bergamo należało do najważniejszych księstw Lombardii w północnych Włoszech, wraz z Brescią, Trento i Cividale del Friuli. Od XI wieku Bergamo było niezależną gminą, wchodzącą w skład Ligii Lombardii, która to pokonała Fryderyka I Barbarossę w 1165 roku. W XV wieku, Bergamo zależne było od Mediolanu a następnie od Wenecji. 

Zwiedzanie Bergamo

Jeżeli zastanawiacie się co zwiedzać w Bergamo, wycieczkę proponuję rozpocząć od części górnej miasta, rozpoczynając spacer od Piazza Vecchia otoczonego przez piękne kamienice z XII – XV wieku. Spacerując po placu zwróćcie uwagę na fontannę, która o ozdobiona jest rzeźbami lwów. Rzeźby lwów znajdziemy w Bergamo w wielu miejscach, są one pamiątką po czasach dominacji Wenecji na tym obszarze.

Jednym z najważniejszych budynków stojących przy placu jest Palazzo della Ragione. W budynku tym do końca XII wieku mieścił się sąd. Tuż przy pałacu wznosi się całkiem spora wieża – Torre Civica. Z jej szczytu możecie podziwiać panoramę miasta. Będąc na rynku warto również zwrócić uwagę na Bibliotekę Miejską (Biblioteca Civica Angela Maia), zlokalizowaną w neoklasycznym budynku z XVI wieku. 

Nad miastem, na wzgórzu Colle di Sant’Eufemia (wzgórze św. Eufemii) wznosi się XV wieczna twierdza. Ciekawostką może być fakt, że twierdzę tę budował król Jan I Luksemburski, tytularny król Polski, tytularny, ponieważ koronowany nigdy nie został (warto przeczytać o jego utarczkach z Władysławem Łokietkiem i Kazimierzem Wielkim). Obecnie w twierdzy znajdziemy bardzo ciekawe Muzeum Historii Bergamo

Jeżeli chodzi o muzea, to w mieście znajdziecie również Muzeum Przyrodnicze i Archeologiczne mieszczące się w cytadeli – niegdyś posterunek wenecki. W Muzeum Przyrodniczym możecie znaleźć ciekawe eksponaty z Afryki (w tym te należące do plemienia Dogonów), Azji oraz Ameryki. W Muzeum Archeologicznym znajdziemy zbiór przedmiotów codziennego z różnych okresów, od starożytności po średniowiecze. 

Co jeszcze zwiedzać w Bergamo? Koniecznie musicie odwiedzić Kaplicę Colleonich, perełkę XV-wiecznego renesansu i stojące tuż obok baptysterium. Podobnie jak elewacja kaplicy, zdobione białym i czerwonym marmurem. Warto również odwiedzić XII wieczną bazylikę (Basilica di Santa Maria Maggiore), do której prowadzą cztery wejścia, zdobione białymi i czerwonymi marmurowymi lwami. Katedra to prawdziwy miks stylów z romańską fasadą, gotyckimi wejściami i barokowym wnętrzem, pokrytym wspaniałymi zdobieniami, florenckimi arrasami.

Kolejnym obiektem sakralnym miasta jest Katedra Aleksandra Męczennika (Cattedrale di San Alessandro Martirio). Ciekawa jest historia powstania tej katedry. Jako, że w średniowieczu miasto posiadało dwie katedry św. Aleksandra i św. Wincentego, między którymi odgrywały się dość ogniste sceny rywalizacji, zarządzający w tym czasie miastem Wenecjanie, postanowili rozwiązać problem. Kościół św. Aleksandra został zburzony i w jego miejscu powstały miejskie mury, a kościół św. Wincentego przebudowano i poświęcono św. Aleksandrowi. 

Okolice Bergamo

Z Bergamo warto wybrać się nad Lago di Garda, lub do pobliskiego Mediolanu. Jak zorganizować pobyt w Mediolanie możecie przeczytać poniżej:

Mediolan, niezapomniany weekend

Przy podróży do Bergamo Samolotem warto zarezerwować na miejscu samochód. Zapewni Wam to komfort podróżowania. Poniżej możecie sprawdzić ceny wynajmu samochodów.

 

 

Tanie noclegi w Bergamo

Północ Włoch nie należy do najtańszych. Tym niemniej warto nieco poszperać w promocjach. Poniżej znajdziecie mapkę z noclegami oraz kilka najnowszych promocji. Jeżeli podróżujecie samochodem, dopytajcie koniecznie o to czy oferowany przez właściciela nieruchomości parking należy do niego, czy też jest to zwykły parking publiczny leżący przy ulicy. Pozwoli Wam to uniknąć przykrego rozczarowania związanego z brakiem miejsca.

Booking.com

Booking.com

 

 

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe

Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Tivoli

Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli.  Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks.  Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Droga do Sieny

Przez Austrię Wyruszyliśmy późnym popołudniem. Sam byłem ciekawy ile kilometrów uda nam się pokonać przed nocą. Pogoda dopisywała, a kolejne kilometry mijały pod znakiem zachodzącego słońca. Po około 3,5h byliśmy już w Wiedniu. Przejazd przez to miasto z każdym rokiem wygląda coraz lepiej. Nie licząc krótkiego odcinka od Brna do początku A5 po stronie Austriackiej, cały czas jedziemy autostradą. Niecałe …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: