Co zwiedzić w Bolonii?
Czerwone miasto, pełne historii dobrej kuchni i … studentów. Bolonia swoją historią sięga jeszcze czasów Etrusków założona jako osada o nazwie Felsina, w II wieku p.n.e, zajęta została przez Rzymian, którzy zmienili jej nazwę na Bononia. W czasach rzymskich było to jedno z ważniejszych miast imperium liczących ok 15-30 tys mieszkańców. Miasto od blisko tysiąca lat kojarzone jest z nauką. To tutaj powstał w 1088 roku powstał pierwszy łaciński uniwersytet. Studiowali na nim między innymi Mikołaj Kopernik w latach 1495 – 1499. Co można obecnie zwiedzić w Bolonii?
Bolonia zwiedzanie
Piazza Maggiore
Zwiedzanie Bolonii najlepiej rozpocząć na placu Piazza Maggiore, gdzie znajdziemy posąg Neptuna oraz bazylikę San Petronio, która w założeniu twórców miała być największym kościołem świata, a swoim blaskiem miała przyćmić nawet katedrę św. Piotra w Rzymie. Niestety zamierzenie to nie zostało zrealizowane i obecnie jest ona czwartym co do wielkości kościołem we Włoszech.
Na placu Piazza Maggiore możemy również odwiedzić ratusz z ciekawymi zbiorami archeologicznymi, w tym z czasów Etruskich. Jeżeli ktoś zainteresowany jest zbiorami archeologicznymi to z pewnością powinien odwiedzić Muzeum Archeologiczne z siedzibą w XV w Pałacu Galvani. Odnajdziemy tutaj zbiory z czasów Etruskich, Rzymskich ale nie tylko. Muzeum dysponuje szeroką kolekcją wyrobów ceramicznych pochodzących ze starożytnej Grecji i Egiptu. Ważną częścią muzeum jest część poświęcona średniowieczu. Znajdziemy w niej przedmioty codziennego użytku, broń czy też nagrobki profesorów Uniwersytetu Bolońskiego.
Co jeszcze zwiedzić w Bolonii? Koniecznie powinniśmy odwiedzić Archigimnazjum, czyli zabudowania uniwersyteckie, gdzie na uwagę zasługuje sala do wykładów anatomii. Pomieszczenie w całości wyłożone drewnem prezentuje się na prawdę wspaniale. Archigimnazjum było siedzibą Uniwersytetu Bolońskiego do roku 1803, kiedy to jego funkcję przejął Pałac Poggi.
Wieże Asinellich i Garisendich
Zwiedzanie Bolonii było by niepełne bez zwiedzenia dwóch wyniosłych wież, Asinellich i Garisendich. Wieże wznoszone w średniowieczu świadczyły o zamożności danej rodziny, pełniły funkcje mieszkalne ale i również obronne. Najwyższa wieża – Asinellich mierzy 97 m a na jej szczyt prowadzi 498 schodów. Sąsiednia wieża tak na prawdę nigdy nie została ukończona. Problemy pojawiły się już podczas budowy co doprowadziło do rozbiórki jej górnych kondygnacji.
Ciekawostką może być fakt, że o wieżach Asinellich i Garisendich wspominał sam Dante w “Boskiej Komedii”, który widział budowle jeszcze przed rozbiórką górnej części wieży Garisendich. Wieże, od wieków, stanowią również miejsce w którym umawiają się studenci. Rozważając wejście na wieżę, miejmy na uwadze, że przeważnie, poza sezonem letnim, wieże mogą być zamknięte celem ich renowacji.
Tuż obok wieży możemy zobaczyć przepięknie zdobiony gotycki budynek Palazzo della Mercanzia. Wzniesiony w XIV wieku jako urząd celny i siedziba kupców. Warto również zwrócić uwagę na Palazzo Isolani, który należy do jednych z nielicznych budynków w Bolonii, w których możemy podziwiać portyki wykonane z drewna.
Bazylika św. Stefana
Zwiedzanie Bolonii nie mogło by się obejść bez odwiedzenia tak wyjątkowego miejsca jak Bazylika św. Stefana. Kiedyś był to kompleks składający się z siedmiu kościołów, obecnie możemy podziwiać tylko cztery z nich. Wszystkie połączone ze sobą, wybudowane w stylu romańskim mają niesamowity klimat. Do kościoła wchodzimy przez kościół Ukrzyżowania. Na ścianach Bazyliki św. Stefana podziwiać freski z XV wieku na których przedstawiono męczeństwo św. Stefana, ciekawostką kościoła jest kopia Grobu Jezusowego z Jerozolimy, wykonana w V wieku na zlecenia św. Petroniusza, znajdująca się w centralnej części kościoła oraz XIV wieczny krzyż. Centralną część kościoła stanowi Dziedziniec Piłata ozdobiony misą z VIII w.
A tutaj znajdziecie kilka propozycji zorganizowanych wycieczek po mieście i nie tylko. Zapraszam!
Bolonia noclegi