Lecce
Miasto to, często zwane jest Florencją południa, nie bez powodu ponieważ jego architektura na prawdę powala na kolana. Krótko mówiąc Lecce jest śliczne, pomimo wielu rzymskich pozostałości miasto to jest jednak pocztówką baroku. Wprost ociekające sztukaterią kamienice, okryte południową atmosferą sennego miasteczka, zachęcają do spacerów jego wąskimi wybrukowanymi uliczkami.
Do korzystania z oferty lokalnych restauracji, lodziarni, czy barów. Ta niespotykana w takiej okazałości we Włoszech barokowa zabudowa miasta powstała w czasach dominacji hiszpańskiej na przełomie XVI i XVII wieku. Lokalni kamieniarze po mistrzowsku prezentowani swoje umiejętności rzeźbiąc wspaniałe zdobienia takie jak kwiaty, figury świętych, anioły czy też wszelkiego gatunku potwory.
Co zwiedzić
- Bazylika św. Krzyża. To jeden z większych zabytków miasta. Jej budowa trwała 150 lat i ukończona została w 1695 roku. Jej wnętrze to prawdziwa eksplozja kształtów i kolorów i różnorakiej formy. Korynckie kapitele kolumn współgrają z motywami roślinnymi i przepiękną rozetą. Ołtarz św, Franciszka z Paoli uznawany jest za jeden z najpiękniejszych barokowych ołtarzy w całym regionie.
- Katedra NMP. Wzniesiona została w 1144 roku. Umieszczona nad drzwiami figura przedstawia patrona miasta św. Oronzo. Tuż obok możemy odnaleźć pałac biskupi oraz całkiem sporą 70 metrową dzwonnicę. To nie jedyne świątynie w mieście, bo na samej starówce możemy znaleźć ich ponad trzydzieści!
- Piazza Sant’Oronzo. To główny plac miasta. Znajdziemy na nim bardzo dobrze zachowany amfiteatr z II wieku n.e. Odkryty w zasadzie przez przypadek, nieco ponad 100 lat temu podczas prowadzenia prac budowlanych na rynku. Amfiteatr mieścił 20 tysięcy miejsc, a głównymi przedstawieniami jakie się tutaj odbywały, były walki gladiatorów. Nad placem góruje postać patrona miasta. Jego statua umieszczona została na szczycie potężnej kolumny, przywiezionej z Brindisi, gdzie wskazywała koniec rzymskiej drogi Via Apppia.
- Museo Archeologico Faggiano. Muzeum to powstało w prywatnym domu, w którym podczas remontu kanalizacji ukazała się licząca sobie 2.5 tysiąca lat podłoga, rzymskie krypty, studnia, średniowieczny silos na zboże oraz co ciekawe symbol templariuszy.
- Zamek Karola V. Zbudowany został w XVI wieku, dla króla Hiszpanii Karola V. Obecnie znajdziemy tutaj muzeum, z ciekawą kolekcją krucyfiksów oraz rzeźb.