Pompeje

Pompeje

Znajdując się pomiędzy morzem a rzeką Sarno, Pompeje świetnie wykorzystywały swoje naturalne położenie do wymiany handlowej. Założone VII wieku przed naszą erą przez lud Osków, przez wieki wpadało raz po raz w coraz to inne ręce. Było portem morskim Greków, Fenicjan, Etrusków.  W III wieku przed naszą erą, po wojnach punickich, Pompeje dostały się pod kontrolę Rzymu.

Na podstawie aktualnych badań wiemy, że erupcja nastąpiła najprawdopodobniej jesienią 79 roku n.e., a nie jak sądzono wcześniej latem. Koniec, końców nie miało to większego znaczenia. 

Miasto podzielone było na dziewięć części, a każda z nich pełniła inną funkcję. Ulice miasta zaprojektowano tak, że ich bieg tworzył prostokątną siatkę. Przy ulicach wznosiły się domy mieszkalne, warsztaty, sklepy. Miasto, jak w zasadzie każde miasto rzymskie, posiadało swój rynek – Forum, teatr, termy, świątynie. W mieście znajdowało się również sporo piekarni, w których możemy znaleźć piece i kamienne dwu-częściowe żarna. W Pompejach można było odnaleźć sporo karczm, które leżały wzdłuż głównych ulic miasta. 

W związku ze ścisłą zabudową miejską, domy rozbudowywano na zasadzie dodawania kolejnych pięter. Rzymianie uwielbiali sztukę, w związku z czym ściany ich domostw ozdabiane były wspaniałymi malowidłami, mozaikami podłogowymi, czy rzeźbami, a w ogrodach znaleźć możemy ozdobne fontanny. 

Zwiedzając Pompeje, możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że podobnie jak pobliskie Herkulanum, miasto to, leżało nad morzem. Jego główna ulica, biegła od portu aż do forum, przy którym zlokalizowane były budynki publiczne, w tym budynek Władz Miejskich, oraz targowiska. Nie mogło zabraknąć tam również świątyni, poświęconej Jowiszowi. W pobliżu forum znajdowały się również termy miejskie. 

 

Mapa Pompejów

By cmglee, MaxViol – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:House_of_the_Vettii_%28Pompeii%29_location.svg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35983881

Ważne informacje

  • Jeżeli zależy Wam na spokojnym zwiedzaniu przyjedźcie po południu, kiedy większość autobusów z turystami opuszcza już strefę archeologiczną. Niestety część budynków nie będzie wówczas dostępna do zwiedzania, ponieważ są one zamykane około godziny 14:00. 
  • Jeżeli zależy Wam na obejrzeniu każdej części miasta bez gonitwy, przyjedźcie wcześnie rano i zacznijcie od zwiedzania wnętrz budynków, zanim pojawią się pierwsze wycieczki. Na całość przeznaczcie cały dzień. Latem jest bardzo gorąco, nie zapomnijcie o nakryciu głowy i wodzie, bo wiele cienia w Pompejach nie znajdziecie.
  • Parkować można przy głównej ulicy. Możecie być zachęcani do parkowania na terenie ‘lokalnych’ biur podróży oferujących usługi przewodnika, nie jest to koniecznie do zwiedzania miasta. Miejsce na samochód znajdziecie również w szczycie sezonu. Płacicie w parkomacie, gdzie musicie podać nr rej. Waszego pojazdu.
  • Na stanowisko archeologiczne dojedziecie również bez problemu pociągiem z Neapolu

 

 

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe

Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Tivoli

Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli.  Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks.  Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Droga do Sieny

Przez Austrię Wyruszyliśmy późnym popołudniem. Sam byłem ciekawy ile kilometrów uda nam się pokonać przed nocą. Pogoda dopisywała, a kolejne kilometry mijały pod znakiem zachodzącego słońca. Po około 3,5h byliśmy już w Wiedniu. Przejazd przez to miasto z każdym rokiem wygląda coraz lepiej. Nie licząc krótkiego odcinka od Brna do początku A5 po stronie Austriackiej, cały czas jedziemy autostradą. Niecałe …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: