Kościół św. Pudencjany
Kościół św. Pudencjanym, jak wiele innych wczesnochrześcijańskich świątyń powstał, w miejscu starożytnych zabudowań mieszkalnych. sięgając swoimi korzeniami II w p.n.e (przypisywanych św. Pudencjanie), Pierwsze oratorium wzniosiono w w połowie II w a początek kościoła datuje się na rok 390 r, kiedy to św. Syrycjusz rozpoczął jego wznoszenie.
Kościół był wielokrotnie przebudowywany, ostateczny wygląd nadała my przebudowa z 1589 r, Fasada została odnowiona na polecenie cesarza Napoleona Bonaparte w 1870 r. Górująca, natomiast nad kościołem romańska wieża została wybudowana w XII w. Schodząc na plac kościelny możemy zobaczyć, o ile wyżej znajdują się obecne ulice w stosunku do poziomu terenu z czasów powstawania kościoła.
Wnętrze kościoła wydaje się nieco skromniejsze od kościoła św. Praksedy i bardziej ascetyczne. Jednakże, skrywa ono prawdziwy skarb. Bezcenną mozaikę datowaną na lata konsekracji kościoła czyli rok 390 n.e. Kościół ten miał szczęście i nie uległ zniszczeniu podczas najazdu Wizygotów pod wodzą Alaryka, który miał miejsce w 410 r. Widoczna w apsydzie kościoła mozaika jest jedną z najstarszych mozaik wczesnochrześcijańskich w Rzymie.
Możemy na niej zobaczyć Chrystusa w otoczeniu apostołów i niewiast, Nieudana przebudowa z XVI w. pozbawiła niestety , tysiącletnią wówczas, apsydę mozaik przedstawiających dwóch skrajnych apostołów. Jak się to mówi dobrymi chęciami piekło wybrukowane! Ciekawostką jest widok miasta widocznego w tle. To panorama Jerozolimy z widocznym wzgórzem Golgoty.
W podziemiach kościoła znajdują się bardzo dobrze zachowane pomieszczenia z czasów rzymskich. Zidentyfikowano tam między innymi fragmenty mieszkania z mozaiką podłogową oraz łaźnię rozciągającą się pod pobliskimi budynkami, W jednym z pomieszczeń widnieją freski z IX w przedstawiające św. Piotra oraz dwie siostry św. Pudencjanę i Praksedę. W kościele odnajdziemy również wątek polski. Znajduje się tutaj bowiem, sarkofag kardynała Włodzimierza Czackiego, który był osobistym sekretarzem papieża Piusa IX. Nad grobowcem umieszczono napis Królowo Korony Polskiej, módl się za nami oraz wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem.