Węgry

Na Węgrzech obowiązują winiety elektroniczne. Możecie je nabyć bezpośrednio na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

Po wejściu na stronę, należy podać swoje dane celem rejestracji. W danych podajemy swoje dane aby to zrobić musimy zarejestrować swoje konto.

© National Toll Payment Services PLC (of Hungary)

Źródło: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/   

 

Następnie podajemy swoje dane oraz dane pojazdu. Po wpisaniu danych wciskamy przycisk ‘save’ i nasze dane trafiają do systemu. Wtedy możemy przystąpić do zakupu konkretnej winiety. Poniżej przedstawiam opcję dla najbardziej popularnych winiet, czyli tygodniowych – co ciekawe ważne są przez 10 dni – oraz miesięcznych. W systemie mamy możliwość również zakupu winiety rocznej. 

© National Toll Payment Services PLC (of Hungary)

Źródło: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/   

 

W przypadku samochodów osobowych o wadze poniżej 3,5 t, którymi może podróżować poniżej 7 osób – dane z dowodu rejestracyjnego (w tym opcja  samochod wraz z przyczepą) zakupić powinniśmy zakupić winietę ‘D1’. Dla samochodów poniżej 3,5 t, którymi może podróżować, którymi może podróżować więcej niż 7 osób w tym kampery, obowiązywać będzie winieta ‘D2’. W przypadku samochodów kategorii ‘D2’ oraz ‘B2’ – autobusy – ciągnących przyczepy, winniśmy opłacić dodatkową winietę ‘U’ za przyczepę (nie dotyczy pojazdów D1).

 

© National Toll Payment Services PLC (of Hungary)

Źródło: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/   

 

Koszty winiety dla opcji tygodniowej oraz miesięcznej – najczęściej używanych w podróży – dane 2018 rok

 © National Toll Payment Services PLC (of Hungary)  Pojazd Tygodniowe Miesięczne
Motocykle

1470 HUF

17 PLN

4 €

2500 HUF

29 PLN

7 €

Samochody  poniżej 3,5t (z przyczepą)

max dla 7 osób

2975 HUF

34 PLN

8 €

4780 HUF

55 PLN

13 €

Samochody  poniżej 3,5t powyżej 7 osób oraz kampery

5950 HUF

68 PLN

16 €

9560 HUF

110 PLN

25 €

 Przyczepy dla pojazdów kategorii D2 i B2

2975 HUF

34 PLN

8 €

4780 HUF

55 PLN

13 €

 Autobusy

13385 HUF

153 PLN

35 €

21975 HUF

252 PLN

58 €

Przeliczenie wg. aktualnego kursu HUF

Opłaty za winiety możemy również wnieść w placówkach Polskiego Związku Motorowego (prowizja) oraz na Węgrzech w punktach przygranicznych i na stacjach benzynowych.

Podczas podróży autostradą nasze tablice rejestracyjne są skanowane a dane sprawdzane z bazą danych. Jeżeli podróżujemy przez Węgry bez wniesienia opłat narażeni jesteśmy na otrzymanie mandatu. Kwota za mandat zależy od terminu w jakim wniesiemy za niego opłatę oraz od rodzaju winiety. W skrajnym przypadku mandat może wynieść nas ok 850 zł, w przypadku samochodów osobowych oraz blisko 4tys. złotych w przypadku autobusu. 

Mapa autostrad

Węgry posiadają bardzo dobrze rozwiniętą siatkę autostrad. Obecnie wybudowane odcinki prowadzą do Budapesztu, rozpoczęto również budowę autostrad łączących je w jednolitą siatkę połączeń. Jazda po Węgrzech to prawdziwa przyjemność. Zatem nie zastanawiajcie się tylko ruszajcie w drogę!

By MrSilesian – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50500762


%d bloggers like this: