Warna jest miastem, które z pewnością warto odwiedzić, chociażby ze względu na wspaniałe muzeum archeologiczne, ale nie tylko. Sprawdźcie Warnie, jakie ciekawe miejsca w Warnie warto odwiedzić, co zobaczyć w Warnie, czy warna na jeden dzień to dobry pomysł, czy warto zatrzymać się w Warnie na dłużej.

Warna

Warna jest miastem, które z pewnością warto odwiedzić, chociażby ze względu na wspaniałe muzeum archeologiczne, ale nie tylko. Sprawdźcie Warnie, jakie ciekawe miejsca w Warnie warto odwiedzić i czy warto zatrzymać się w Warnie na dłużej. Co zobaczyć w Warnie sprawdźcie sami!

Historia

Warna powstała w miejscu kolonia Odessos około 580 p.n.e. przez pewien czas znajdowało się w obrębie Imperium Rzymskiego oraz Bizancjum Bizancjum.

Miasto zostało zniszczone w VII wieku podczas ataków Słowian, którzy  założyli obok nowe miasto nazywając je Warna. Miasto to weszło na jakiś czas w skład państwa bułgarskiego, by w 971 znowu trafić do Bizancjum W roku 1201 Warna została ponownie wcielona do nowo odrodzonego państwa bułgarskiego. W XIII i XIV wieku Warna staje się ważnym portem drugiego państwa bułgarskiego, z którego nowe państwo rozwija handel z państwami miastami Wenecji i Genui.

W  roku 1389 zostaje zdobyta przez Turków, a w 1399 splądrowana przez Tatarów Złotej Ordy. Dnia 10 listopada 1444 pod Warną stoczono słynną bitwę pomiędzy armią węgierską dowodzoną przez króla polskiego i węgierskiego Władysława III (Warneńczyka) a wojskami tureckimi pod dowództwem sułtana Murada II. Bitwa zakończyła się klęską wojsk chrześcijańskich i śmiercią polskiego króla, po której na kilkaset lat Warna pozostała miastem Imperium osmańskiego. Dopiero w 1878 włączona zostaje ponownie w granice Bułgarii. Z ciekawostek, miasto w latach 1949–1956 miasto nosiło nazwę Stalin. 

Ciekawe miejsca w Warnie

Ciekawe miejsca w Warnie:

  • Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

  • Muzeum Archeologiczne

  • Cerkiew Paraskeva

  • Rzymskie łaźnie

  • Wodny ogród

  • Retro Museum

Te miejsca na pewno warto odwiedzić w Warnie. Okolice miasta również skrywają tajemniczą perełkę jaką jest Poibiti Kamani, więcej przeyczytacie tutaj. 

Co jeszcze zobaczyć w Warnie ?

Co zobaczyć w Warnie

Warna na jeden dzień to absolutne minimum. Pozwala nam doświadczyć tego miasta. Choć czasem będziemy mieli wrażenie podróży w czasie do Polski początku lat dziewięćdziesiątych, to miasto to oferuje na pewno wiele atrakcji. W Warnie warto zatrzymać się na dłużej. 

Kierunek Warna

Zobacz wszystko  

Islandia w poszukiwaniu jaskiń lodowcowych

Czy Islandia zimą to miejsce, ciemne, wietrzne, zimne, białe, czy lepiej omijać ją o tej porze roku? Nie moi drodzy, Islandia zimą jest cudowna, niepowtarzalna i piękna. A jeżeli chcecie się dowiedzieć dlaczego tak ją postrzegamy, przeczytajcie naszą relację!

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe

Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Tivoli

Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli.  Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks.  Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: