Mykeny

Mykeny

Opowieść o Mykenach łączy się nierozłącznie z legendą o Perseuszu. Perseusz był synem Zeusa i Danae (córki, króla Argos), po której to miał prawo do dziedziczenia tronu Argos. Los jednak sprawił inaczej. Jako, że przyczynił się przypadkowo do śmierci swojego dziadka, zamienił się tronem ze swoim krewnym Megapantesem i przeniósł się do Tyrynsu. Tam cyklopi pomogli wznieść mu potężne mury otaczające zamkowe wzgórze, podobnie ich praca wykorzystana została przy wznoszeniu murów Myken (Taki przekaz uzyskujemy od greckiego podróżnika Pizaniasza, który pisał o swoich podróżach w Przewodniku po Helladzie).

Mykeny - Brama Lwów

Mykeny – Brama Lwów

 

Perseusz poślubił Andromedę z którą zamieszkali w Mykenach. Tam też na świat przyszło ich pięciu synów Alkajos, Stenelos, Helejos, Mestor i Elektryon, i córka Gorgofone. Jak głoszą mity po śmierci Perseusz i Andromeda przenieśli się na nieboskłon gdzie podziwiać możemy ich jako dwa gwiazdozbiory.

Historia

Co tak na prawdę wiemy o powstaniu Myken, nie licząc mitów? Wykopaliska prowadził w tym miejscu w latach 1874–1876 Heinrich Schliemann (znany z odkrycia Troi). W 1876 roku odkryty został wspaniały grobowiec, w którym znaleziono szczątki trzech osób w tym jedne, bardzo dobrze zachowane. Na tyle dobrze, że wciąż można było rozpoznać rysy twarzy oraz skórę i ścięgna. Wówczas to pojawiła się teoria związana ze sztuką mumifikacji i kontaktami starożytnych Mykeńczyków z Egipcjanami. Oprócz tego w grobowcu znaleziono, broń, złote maski oraz biżuterię (znaleziska te możemy podziwiać w znajdującym się na terenie wykopalisk muzeum). Część z nich bardzo przypomina przedmioty pochodzące z Egiptu z tego okresu czasu. Niestety odkryta mumia nie przetrwała podróży do Muzeum Narodowego w Atenach.

W okolicy odnaleziono również pozostałości licznej zabudowy mieszkalnej (gdzie odkryto 50 tabliczek z pismem linearnym B), choć najbardziej znaczącymi pozostałościami miasta, są ruiny ruiny akropolu, pozostałościami pałacu oraz murów, gdzie podziwiać do dziś możemy słynną Bramę Lwów. Jednym z bardziej znanych miejsc jest grobowiec szybowy, zwany Grobem Agamemnona, lub Skarbcem  Atreusza tam też znaleziona została  ‘maska Agamemnona’.

 

Tak na prawdę nie wiemy kiedy założono Mykeny. Ślady wiodą nas do neolitu (5000-4000 p.n.e.), z tego bowiem okresu pochodzą ślady osadnictwa. Największy rozkwit przypadał na około 1600 rok przed naszą erą. Kultura załamała się i w zasadzie przestała istnieć około roku 1200 p.n.e. Cięgle trwają spekulacje na temat tego, co doprowadziło do takiego stanu rzeczy. 

 

Według Egipskich zapisków Według egipskich zapisów w czasach tych pojawiły się “ludy morza”, które zniszczyły imperium hetyckie, a następnie zaatakowały XIX i XX dynastię Egiptu (ok. 1300-1164). Ludy te mogły być być związane ze zniszczeniem centrów mykeńskich (zapisy Pylosa wspominają o ataku morskim). Inna teoria mówi o wielkiej suczy, co może stać w sprzeczności z faktem, że wszelkie ślady cywilizacji Mykeńskiej zostały zniszczone niemal jednocześnie. Badacze zauważają, że tuż po 1200 roku przed naszą erą, pojawiają się pewne ślady, które możemy łączyć z próbą odbudowy imperium. Co może świadczyć o tym, że do upadku Myken doprowadziły wewnętrzne walki poprzedzone inwazją Dorów, którzy posuwali się na południe małymi klanami, aż do momentu w którym byli w stanie przejąć kontrolę nad danym obszarem. 

Galeria

[/su_panel]

Islandia w poszukiwaniu jaskiń lodowcowych

Czy Islandia zimą to miejsce, ciemne, wietrzne, zimne, białe, czy lepiej omijać ją o tej porze roku? Nie moi drodzy, Islandia zimą jest cudowna, niepowtarzalna i piękna. A jeżeli chcecie się dowiedzieć dlaczego tak ją postrzegamy, przeczytajcie naszą relację!

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe

Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Tivoli

Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli.  Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks.  Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: