Santa Maria in Cosmedin
Jednym z bardziej znanych kościołów rzymskich jest Santa Maria in Cosmedin. Niestety większość turystów skupia się na ciekawostce znajdującej się przed kościołem a nie na skarbach ukrytych wewnątrz. Otóż przed wejściem do kościoła znajdując się tak zwane Usta Prawdy (Bocca della Verita). Jest to kamienny medalion, o średnicy ok 175 cm i ważący około 1300 kg z przedstawionym wizerunkiem twarzy, najprawdopodobniej boga Okeanosa. Mógł on być częścią fontanny bądź też stanowił pokrywę do zbiornika wodnego. Legenda głosi, że po włożeniu ręki w Ustami Prawdy kłamca tracił ją. Codziennie tłumy turystów testują legendę i jak do tej pory wszyscy okazali się prawdomówni.
Sam kościół jak przystało na Rzym stoi na znacznie starszych budowlach. Jedną z nich była Statino Annanae, czyli budynek prefekta, odpowiedzialnego za zaopatrzenie miasta w zboże oraz rozdawanie chleba ubogim. pod koniec VIII w kościół został rozbudowany przez papieża Hadriana I z myślą o udzieleniu schrnienia emigrantom greckim, szukającym schronienia w Rzymie, przed prześladowaniem w Bizancjum, stając się dla nich centrum życia religijnego oraz intelektualnego w mieście.
Po ustaniu konfliktów ( 843 r) kościół zmienił swoją funkcję stając się kościołem dostosowanym do liturgii rzymskiej. Z tego czasu pochodzi również wieża kościelna. Wchodząc do środka zauważymy antyczne kolumny z bogato zdobionymi kapitelami, posadzkę oraz baldachim nad ołtarzem wykonany przez Kosmatów Na ścianach widoczne są freski z XI w, a pod ołtarzem starożytna krypta. W podziemiach znajdziemy pozostałości po świątyni Cerery, bloki granitu oraz kolumny. Ciekawym elementem wystroju kościoła jest również chrzcielnica, wykonana z przerobionego starożytnego sarkofagu. Co ciekawe w kościele odnajdziemy również relikwie św. Walentego patrona zakochanych.