Pustynia w Emiratach Pustynia w Emiratach może zaskakiwać, fantastyczne kolory, niesamowite kształty, hotele otoczone potężnymi wydmami. To zupełnie inny lecz cudowny świat! W Emiratach znajdziemy wydmy, które należą do największych na świecie. Emiraty Pustynia – Droga na południe Ostatni rzut okiem na Wielki Meczet Szejka Zajida i powoli opuszczamy Abu Dhabi. Ruszamy na południe na pustynie w Emiratach, aby przed …
Czytaj dalej...Abu Dhabi Stolica pod Dubajem
Zwiedzanie Abu Dhabi Abu Dhabi to nie tylko nowoczesne miasto, największy Emirat oraz stolica Emiratów Arabskich. To również, miejsce bogate w historie kulturę i sztukę. W przeciwieństwie do swojego sąsiada Dubaju, jest znacznie spokojniejsze i przyjemniejsze do zwiedzania. Znajdziemy tutaj wspaniałe plaże, muzea, promenady, niezwykłe hotele oraz wspaniałą kuchnię! Zwiedzanie Abu Dhabi to prawdziwa przyjemność! Tutaj właśnie znajduje się jeden …
Czytaj dalej...Islandia w poszukiwaniu jaskiń lodowcowych
Czy Islandia zimą to miejsce, ciemne, wietrzne, zimne, białe, czy lepiej omijać ją o tej porze roku? Nie moi drodzy, Islandia zimą jest cudowna, niepowtarzalna i piękna. A jeżeli chcecie się dowiedzieć dlaczego tak ją postrzegamy, przeczytajcie naszą relację!
Czytaj dalej...Sycylia w weekend
Jeżeli zastanawiacie się czy odwiedzić Sycylię zimą, możecie być pewni, że tak!
Czytaj dalej...Włochy – samo południe. Neapol
Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …
Czytaj dalej...Włochy – samo południe
Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …
Czytaj dalej...Włochy – samo południe. Tivoli
Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli. Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks. Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …
Czytaj dalej...Włochy – samo południe. Droga do Sieny
Przez Austrię Wyruszyliśmy późnym popołudniem. Sam byłem ciekawy ile kilometrów uda nam się pokonać przed nocą. Pogoda dopisywała, a kolejne kilometry mijały pod znakiem zachodzącego słońca. Po około 3,5h byliśmy już w Wiedniu. Przejazd przez to miasto z każdym rokiem wygląda coraz lepiej. Nie licząc krótkiego odcinka od Brna do początku A5 po stronie Austriackiej, cały czas jedziemy autostradą. Niecałe …
Czytaj dalej...Dzień na Islandii – Powrót na zachód
Isladnia z północy na zachód Husavik oglądamy wieloryby Łódź cięła taflę oceanu Arktycznego, wybijając się co chwilę na potężnych przybrzeżnych falach. Ubrani niczym astronauci próbowaliśmy unosić nasze szanowne zady ponad siedziskami motorówki tak, by przy przy każdym podskoku minimalizować skutki uderzenia o twardą ławkę. Co jakiś czas rytm ulegał zmianie, a my bezwładnie rozpłaszczaliśmy się na całej powierzchni krzesła, by …
Czytaj dalej...Istambuł
Istambuł Oblężenie trwało długo, wystarczająco długo aby mieszkańcy mogli zrozumieć, że dni ich miasta i Bizancjum są policzone…. I nadszedł dzień 28 maja nie był dniem zwykłym, coś wisiało w powietrzu. Tuż po północy nastąpił kolejny atak. 29 maja 1453 roku padł ostatni bastion Bizancjum – Konstantynopol. Żołnierze Mehmeda II Zdobywcy wkroczyli do miasta. Tak zakończyła się historia Imperium Bizantyjskiego, którego …
Czytaj dalej...Dzień na Islandii – Droga na północ
Wschodnia część Islandii co zwiedzić Islandia Fiordy Wschodnie Wiatr wiał nieprzerwanie, a nasza nadzieja na dobrą pogodę odlatywała coraz dalej z każdym jego podmuchem. Lekko zniechęcony odsunąłem żaluzję naszego małego pokoiku i… oślepiło mnie światło dnia. Po raz pierwszy od czasu wylądowania na Islandii naszym oczom okazało się przepiękne, niebieskie niebo i świecące nieprzerwanie polarne słońce. Wiatr wprawdzie wiał tak …
Czytaj dalej...Dzień na Islandii – Część południowa
Islandia Południowa co zwiedzić Wodospad Seljalandsfoss latem Wstajemy wczesnym rankiem i ruszamy na zachód, naszym pierwszym przystankiem jest wodospad Seljalandsfoss. Wodospad ten jest o tyle ciekawy, że za spadającymi kaskadami wody, znajdziemy małą ścieżkę. Widoki na wodospad z tej perspektywy są imponujące. Jadąc ‘jedynką’ wodospad widać już z daleka, więc na pewno go nie przegapicie! Przy wodospadzie znajduje się całkiem spory …
Czytaj dalej...Dzień na Islandii – Góry Landmannalauga
Góry Landmannalauga Do Landmannalauga prowadzą dwie drogi. W zależności od tego jakim samochodem dysponujecie możecie skusić się na przejazd trasą F208 od strony północnej lub od strony południowej. Różnica pomiędzy tymi trasami nie licząc tego, że południowa może być zamknięta jeszcze pod koniec czerwca (informacje o otwarciu dróg znajdziecie tutaj) jest taka, że dojazd od północy jest łatwiejszy, co w tłumaczeniu na drogi …
Czytaj dalej...Dzień na Islandii – Golden Circle
Początek przygody na Islandii Wsiadamy do samolotu, Polska żegna nas wspaniałą pogodą. Jest ponad 30ºC, bezchmurne niebo. Niecałe cztery godziny później wysiadamy na lotnisku w Keflaviku w piękny letni wieczór. Sprawnie odbieramy bagaże i powoli zmierzamy ku wyjściu. Drzwi otwierają się i przeżywamy mały szok. Jest 6ºC, deszcz zacina z każdego możliwego kąta, tylko nie z góry, a wiatr wieje …
Czytaj dalej...Stany z południa na północ. Kolorado i Wyoming
Kolorado Kolorado to stan wyżyn i gór, gdzie najniżej położone tereny leżą na wysokości 1000 m n.p.m. Swoje ukształtowanie terenu zawdzięcza Górom Skalistym, biegnącym przez cały stan z południa na północ odgradzając tereny żyznych prerii na wschodzie stanu od pustynnych, spieczonych słońcem terenów leżących na zachodzie. Kolorado to stan, który nie posiada naturalnych granic, wyznaczonych przez rzeźbę terenu. Jego nietypowy, prostokątny …
Czytaj dalej...Stany z południa na północ. Nowy Meksyk
Nowy Meksyk Północna część Nowego Meksyku, przypomina nieco Utah, czerwone skały i spieczone słońcem przestrzenie. Na autostradzie z każdą minutą gęstniał ruch a my zbliżaliśmy się do największego miasta stanu – Albuquerque. To prawie pół milionowe miasto odstaje bardzo wyraźnie od reszty stanu pod względem liczby mieszkańców. Tuż za nim plasuje się cztery razy mniejsze Las Cruces, a nieco dalej stolica …
Czytaj dalej...Stany z południa na północ. Z Kaliforni do Kolorado
Droga do Las Vegas W USA najlepsze jest to, że gdziekolwiek byśmy nie wyruszyli odkryjemy coś ciekawego. Nasza trasa wiedzie prosto z Los Angeles do Las Vegas, w którym spędzamy noc. Choć jest to kilka godzin drogi, trudno się jednak nudzić tą podróżą. Droga wiedzie przez malownicze tereny pustyni Mojave prosto do światowej stolicy rozrywki Las Vegas. Las Vegas to …
Czytaj dalej...Stany z południa na północ. Los Angeles
Los Angeles Los Angeles wita nas słońcem i miejskim skwarem. O tym, że to miasto jest ogromne nie trzeba chyba pisać, ale prawda jest taka, że dopiero jeżdżąc po nim zdajemy sobie sprawę z tego jak wielki obszar zajmuje ta aglomeracja. Plątanina ulic, wygląda jak jedna wielka asfaltowa tafla. Kilka pasów w jedną, kilka w drugą, coś się łączy coś …
Czytaj dalej...Stany z południa na północ. Hawaje
Lot do Stanów Droga na zachodnie wybrzeże ma to do siebie, że swoje człowiek musi przesiedzieć i jest to w zasadzie najgorsza część całej wyprawy. Nudne płaszczenie tyłka przy lekko przyciasnym samolocie sprawią, że podróż szybko zaczyna się dłużyć. Po mniej więcej 4-5 godzinach nudzą się nam się filmy, a człowiek zaczyna mieć powoli dosyć wszystkiego i mniej więcej wtedy …
Czytaj dalej...W poszukiwaniu wiosny. Z Sewilli do Lizbony
Megality Z Granady wyruszamy wczesnym rankiem. Naszym pierwszym przystankiem jest niewielkie miasteczko Antequera. W okolicy miasteczka oraz w jego granicach znaleźć bowiem możemy bardzo ciekawe pozostałości neolitycznej kultury zamieszkującej te tereny ok 5-8 tys lat temu. Z wąskich miejskich uliczek wyjeżdżamy z niemałą ulgą i już po chwili suniemy niemal pustymi drogami w kierunku pierwszego z dolmenów Pierwszy z nich znajduje …
Czytaj dalej...W poszukiwaniu wiosny. Z Grenady do Sewilli
Malaga Wyjeżdżamy z Kordoby, droga mija spokojnie, a my kierujemy się na południe w kierunku Malagi, w planie mamy, krótką wizytę w mieście a nocleg zarezerwowany mamy w Granadzie. Krajobraz nie wyróżnia się niczym szczególnym, w zasadzie w porównaniu z Portugalią powiedział bym, że jest nawet nudny. Po drodze mamy zamiar odwiedzić jaskinię Cueva de los Murcielagos, słynną z neolitycznych …
Czytaj dalej...W poszukiwaniu wiosny. Z Lizbony do Kordoby
Początek przygody – Lizbona Samolot zniża lot nad Lizboną, która prezentuje się olśniewająco. Migocące światła miasta odbijają się w wodach Tagu. Pod nami dwa przepiękne mosty – Ponte 25 de Abril, czyli most 25 Kwietnia, oraz najdłuższy w Europie, bo liczący ponad 17 km most Vasco da Gamy. Samolot zniża lot, przelatując nisko nad miastem. W końcu lądujemy. Lotnisko wydaje …
Czytaj dalej...Jak odkrywaliśmy Stany. Z Utah do Kaliforni
Droga do Monument Valley Wczesnym rankiem ruszamy w kierunku miejscowości Kayenta położonej w Arizonie. Jedziemy cały czas na południe drogą 191, by tuż za Bluff zjechać na drogę 163. Jedziemy przez malownicze ale i biedne tereny, mijając osiedla Indian, mamy wrażenie, że znajdujemy się w zupełnie innym kraju. Osiedla składają się z przyczep kempingowych i domków, przypominających bardziej baraki. Takie …
Czytaj dalej...Jak odkryliśmy Stany. Parki Narodowe Południowego Zachodu
Droga do Kanab Z Page do Kanab można wybrać się w dwojaki sposób, trasą północną, czyli drogą 89, lub trasą południową czyli drogą 89A. Każda z nich jest, co tutaj dużo mówić, piękna. My wybraliśmy trasę południową, ponieważ zależało nam na odwiedzinach północnej części Wielkiego Kanionu. Droga ta wiedzie przez przepiękne i malownicze tereny, przy granicy regionu zwanego Vermilion Cliffs. Niesamowity …
Czytaj dalej...Jak odkryliśmy Stany. Las Vegas Brama do Południowego Zachodu
Las Vegas Jest późny wieczór a my powoli docieram do Vegas. Nagle na środku pustyni z niczego staje przed nami miasto. Już z daleka widać łunę światła migoczącego na tle granatowego nieba. Sznur samochodów oznajmia nam, że właśnie wjeżdżamy na teren jednego z najbardziej zakręconych miast Ameryki. Miasto to powstała jako mała mieścina gdzieś na szlaku wiodącym na zachód, później …
Czytaj dalej...Jak odkryliśmy Stany. Z San Francisco do Las Vegas
Przygoda w Stanach. Z San Francisco do Las Vegas Samolot powoli podchodzi do lądowania. Słońce nad Kalifornią zaszło jakąś godzinę wcześniej a my przygotowujemy się właśnie do naszych pierwszych odwiedzić Stanów. Czujemy ekscytację z tego, że w końcu udało nam się dotrzeć do Stanów ale i nieco obaw. Właściwie Stany znamy tylko z opowieści, pełnym mitów, uprzedzeń, historii z lat …
Czytaj dalej...Zimowy Weekend w Bergen
Bergen Dzień 1 Lądujemy w Bergen. Dochodzi godzina 9 rano i jest ciemno. Po chwili odbieramy bagaże i wychodzimy do głównej hali wejściowej. Tuż po prawej stronie znajduje się biuro informacji gdzie odbieramy zamówioną wcześniej Bergen Card. Karta ta uprawnia nas do bezpłatnego zwiedzania wielu muzeów, licznych zniżek oraz darmowego przejazdu komunikacją miejską. W tym linią Light Rail prowadzącą z …
Czytaj dalej...Kamperem po Nowej Zelandii – Northland
Nowa Zelandia – Northland Auckland jest jak zwykle zakorkowane, ale w końcu udaje nam się dotrzeć na Harbour Bridge. Spoglądamy za siebie i mkniemy do przodu. Z mostu roztacza się wspaniały widok na marinę oraz pocztówkowe Auckland, choć ja wolę to z Mt. Eden. Przed nami spory kawałek drogi do Russell, pierwszej stolicy Nowej Zelandii. Ale nie spodziewajmy się fajerwerków, to …
Czytaj dalej...Kamperem przez Nową Zelandię. Przygoda na Wyspie Północnej
Wyspa Północna – Nowa Zelandia Wellington Docieramy powoli do Wellington stolicy Nowej Zelandii, o ile jadąc na południe nie mieliśmy ani chwili na zwiedzanie miasta o tyle teraz postanawiamy rozejrzeć się nieco po okolicy. Miasto wydaje się malownicze, w większości położone na opadających łagodnie ku morzu wzgórzach. Kolorowe budynki kontrastują z otaczającą zielenią. Wellington nie jest dużym miastem. W porównaniu …
Czytaj dalej...Kamperem przez Nową Zelandię – Serce Wyspy Południowej
Serce Wyspy Południowej Droga do Dunedin Powoli żegnamy południe Nowej Zelandii żałując, że nie wystarczyło nam czasu na odwiedzenie Steward Island. Ale tak to bywa z podróżowaniem, tutaj trzeba zawsze znaleźć jakiś kompromis. Po kilku godzinach jazdy z Invercargill docieramy do wschodniego wybrzeża Wyspy Południowej. Nowa Zelandia to taki kraj gdzie najdalsza odległość na jaką możemy oddalić się od morza …
Czytaj dalej...Kamperem przez Nową Zelandię – Samo Południe
Droga do Fiordland Droga z Queenstown wiedzie do bazy wypadowej na Fiordland miasta Te Anau. Tutaj dojeżdżamy późnym popołudniem, parkujemy w centrum, które przypomina małe amerykańskie miasteczko. Kątem oka dostrzegam biuro informacji turystycznej, ktoś właśnie z niego wychodzi …. i zamyka drzwi na klucz. Wybiegamy szybko z kampera i machamy ręką do sympatycznej Pani. Szybko pytamy gdzie możemy nabyć …
Czytaj dalej...Kamperem przez Nową Zelandię
Nowa Zelandia – kierunek południe Prom powoli dopływa do Marlborough Sound. Na horyzoncie zaczynają rysować się wzgórza. Miejsce to obejmuje ponad 4000 km2 cieśnin, wysp i półwyspów, a prom właśnie powoli wpływa w jeden z wąskich przesmyków. Rejon te słynie z uprawy jednych z najlepszych nowozelandzkich win. Wypatrujemy z zaciekawieniem winnic i w końcu udaje nam się wypatrzeć jedną z nich. Zielone …
Czytaj dalej...Trakowie – historia tajemniczego ludu
Tracja i Trakowie Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii, podobnie uważał Pauzaniasz. Strabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali …
Czytaj dalej...Ulcinj
Ulcinj Adriatyk przeważnie kojarzy nam się z krystalicznym morzem oraz kamienistymi plażami . I w zasadzie jest to prawda. Woda prawie wszędzie, jest przejrzysta a skaliste plaże rozciągają się od północy prawie po samo południe Adriatyku. Przy odrobinie szczęścia możemy odnaleźć cudowną plażę pokrytą drobnym białym żwirkiem jak np. Zlatni Rant, ta na wyspie Brać. Prawdziki koneserzy plaż piaszczystych zapewne …
Czytaj dalej...Niesamowite miejsca – Kanion Antylopy
Kanion Antylopy W zasadzie można by zacząć tak, miliony lat temu gdzieś pod koniec późnego Triasu, lub wczesnej Kredy, na terenie obecnego Utah rozpoczął się proces tworzenia piaskowca Navajo. Niewiele by z tego wynikało, gdyby nie fakt, że płynąca przez te tereny woda wyczarowała z naszego piaskowca bajeczne i unikalne kształty. W Utah znajdziemy wiele miejsc, które sprawią, że nasze …
Czytaj dalej...Odkrywamy Rumunię – Bukowina
Bukowina Położona w północno-wschodniej części Rumunii Bukowina, jest regionem, który na pewno warto zobaczyć. Położona pomiędzy Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem stanowi doskonałe miejsce by poznać niesamowitą przyrodę tego regionu oraz bogatą kulturę i historię. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć nieco o niesamowitych i unikalnych klasztorach, jakie możemy odkryć w tym rejonie. Mołdawica Zespół klasztorny zwiastowania Bogurodzicy w Mołdawicy został wpisany na listę …
Czytaj dalej...Muzea Świata – Galeria Uffizi
Skarby ukryte w Galerii nie oddawały by piękna tego miejsca. Tutaj zadbano o każdy detal, włącznie z przepięknymi freskami zdobiącymi sufity pomieszczeń. Jedną z najciekawszych a zarazem najpiękniejszych sal – Trybuna Galerii Uffizi – jest ta, wykonana dla księcia Francesca przez Bernardo Buontalenti’ego – projektanta, architekta, projektanta teatralnego, inżyniera wojskowego lecz przede wszystkim artystę. Sala ta, o niezwykłym oktagonalnym kształcie, mieściła instrumenty naukowe, zbroje, mapy geograficzne, najważniejsze antyki oraz renesansowe (w tym bolońskie) obrazy z kolekcji Medici w tym siedem pędzla Rafaela.
Czytaj dalej...Magiczne Plaże
Najciekawsze plaże świata Plaża, miejsce zwyczajne, nieco piachu trochę wody, szum morza, oceanu. Miejsce nieco nudne, gdzie przeważnie leżąc na piachu korzystamy z uroków słońca. Ale czy na pewno? Czy wszystkie plaże muszą być nudne i służyć wyłącznie do opalania? Zapewne zgodzicie się ze mną, że są pośród nich takie, które zapamiętacie do końca życia. Oto mój mały ranking najpiękniejszych …
Czytaj dalej...Chorwacja – co warto zobaczyć
Chorwacja Chorwacja jest bardzo popularnym kierunkiem. Do Chorwacji przyciąga nas wiele atrakcji. Ciepłe morze, świetna pogoda, niezapomniane widoki oraz smaczne jedzenie. Ale Chorwacja to nie tylko morze, jeżeli szukacie pomysłu na zwiedzenie Chorwacji, świetnie trafiliście! Oto kilka naszych propozycji! #1 Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych w Chorwacji i zapewne w Europie. Wśród niezliczonej ilości wodospadów, jezior i …
Czytaj dalej...Klasztor św. Nauma
Klasztor św. Nauma Gdzieś nad przepięknym jeziorem Ochrydzkim leży maleńki klasztor św. Nauma. Historia tego miejsca sięga X w n.e. Ponad tysiąc lat temu powstał tutaj maleńki klasztor, który został wzniesiony przez św. Nauma – pochodzącego z Ochrydu – ucznia Cyryla i Metodego. W wyniku najazdu Turków w XV wieku, klasztor ten został zniszczony a zabudowania, które możemy podziwiać obecnie …
Czytaj dalej...Odkrywamy Rumunię – Maramuresz
Maramuresz Mało kto wie, że całkiem niedaleko granic Polski, znajduje się przepiękny region Rumunii zwany Maramuresz. Najlepszą bazą wypadową, lub miejscem na pierwszy nocleg, będzie położone tuż przy granicy Węgierskiej miasto Satu Mare. Jeżeli zastanawiacie się gdzie można zatrzymać się tutaj na nocleg, to możemy polecić pensjonet Casa Transilvania. Miastem prawie centralnie położonym w regionie Maramuresz jest natomiast miasto Baia Mare, również …
Czytaj dalej...Szlakiem Bizancjum – Mistra
Mistra Peloponez skrywa wiele klejnotów, a jednym z nich jest z pewnością Mistra. Położona kilka kilometrów od Sparty omijana jest przez większość wycieczek turystycznych a szkoda bo miejsce to jest niesamowite. To najlepiej zachowane na świecie pozostałości bizantyjskiego miasta. Prawie nietknięte zabudowania, kościoły, zamek i wznosząca się na wzgórzu twierdza, sprawią, że nagle przeniesiemy się o blisko 1000 lat w …
Czytaj dalej...Roswell – Międzynarodowe Muzeum UFO
Roswell Był gorący lipcowy wieczór. Palące słońce Nowego Meksyku zaszło kilka godzin wcześniej a pan Dan Wilmot wraz z żoną usiedli na tarasie swojego domu by zaczerpnąć nieco świeżego wieczornego powietrza. Wiał lekki suchy pustynny wiatr, gdzieś z oddali dobiegało szczekanie psa, a na niebie jarzyły się miliony gwiazd. Nagle tą sielankową scenę zakłóciło dziwne zdarzenie. Patrząc na niebo pan …
Czytaj dalej...Nowy Orlean
Nowy Orlean – co zobaczyć Jest takie miasto, u którego bram stały duchy, a każdy kto chciał do niego wejść musiał odbyć z nimi rozmowę. I uwierzcie mi, w te legendy nie trudno uwierzyć nawet dzisiaj! Laleczki voodoo, wróżbici, breloczki z główkami aligatorów, karnawałowe maski, sosy chilli, oblepiający nas upał, poranna rosa i unoszące się nad bagnami mgły. Tutaj każdy …
Czytaj dalej...Mediolan, niezapomniany weekend
Mediolan to drugie co do wielkości miasto Włoch. Jak możemy spędzić tutaj czas, co zobaczyć i jak poruszać się po mieście? To wszystko znajdziecie właśnie tutaj Poruszanie po mieście Najłatwiejszym i w zasadzie najszybszym sposobem podróżowania jest tutaj metro. Dlatego planując wizytę w Mediolanie najlepiej będzie znaleźć hotel jak najbliżej centrum. Pamiętajmy jednak, o tym, że ścisłe centrum miasta to …
Czytaj dalej...Magiczna Wenecja
Wenecja Wenecja najpiękniej wygląda o zmierzchu. Magiczne kolory oblewają wąskie uliczki, światła migocące w kanałach, kafejki, kołyszące się w zatoce gondole i majestatyczna Bazylika św. Marka rozświetlająca swoim blaskiem od setek lat Plac św. Marka. Wenecję można zwiedzać godzinami, spacerując cudownymi uliczkami i podziwiając architektoniczne perełki. Nieco nadgryzione zębem czasu, czasem zaniedbane, ale to wszystko jakoś tak współgra ze sobą, …
Czytaj dalej...Muzealny Weekend – Berlin
Berlin. Zwiedzamy miasto Jeżeli w Berlinie zamierzamy zwiedzać muzea to jedno jest pewne, w mieście, w którym możemy odnaleźć 170 muzeów na pewno nie będziemy się nudzić! Jak najlepiej zorganizować wycieczkę po muzeach i które z nich wybrać? Otóż moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup 3-dniowego Berlin Museum Pass. Na tej stronie znajdziecie się listę wszystkich muzeów, które możemy odwiedzić dzięki …
Czytaj dalej...Kraina cudów. Park Narodowy Arches
Arches National Park Historia Parku Narodowego Arches sięga około 65 milionów lat wstecz. W tym czasie miejsce to było ciągnącym się po horyzont wyschniętym dnem morza, które zalewało ten teren przez miliony lat. Coś co kiedyś stanie się największą atrakcją parku – przepiękne formacje pomarańczowego piaskowca- znajdowało wówczas się setki metrów po powierzchnią ziemi. Czas płynął powoli i nieubłaganie a wraz …
Czytaj dalej...Przez Słowację i Węgry
Jeżeli zastanawiacie się co można zobaczyć i jak spędzić tydzień wakacji, tutaj artykuł może być dla Was inspiracją. Jak to zwykle z naszymi pomysłami bywa, pojawiają się w ostatniej chwili. Jako, że pogoda w Polsce zapowiadała się niezbyt pewnie, a naszym głównym kryterium było maksymalne wykorzystanie ciepłego lata, spojrzeliśmy ku południowym rejonom Europy. Nie chcieliśmy spędzać, zbyt wiele czasu w …
Czytaj dalej...Droga przez Bałkany cz. 3. Grecja znana i mniej znana
Przed nami Grecja ze swoją historią tradycją i pięknem przyrody. Nasza trasa wiedzie różnymi zakątkami, poprzez miejsca, gdzie nie docierają zorganizowane wycieczki oraz te oczywiste, choć za każdym razem odkrywane na nowo. Przed nami świat mitycznych bohaterów, mitów i legend, gdzie prawie każdy kamień ma do opowiedzenie swoją własną historię. Saloniki Do miasta wjeżdżamy późnym wieczorem, ruch gęstnieje z każdą chwilą, …
Czytaj dalej...Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria
Droga do Bułgarii Opuszczamy Buzau z jego błotnymi wulkanami kierujemy się w kierunku autostrady Bukareszt – Konstanca. Po godzinie jazdy autostradą pokonujemy blisko 130 kilometrów, dzień wcześniej przejechanie takiej samej odległości zajęło nam kilka godzin. Niestety jeżeli chodzi o autostrady to Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia. Kilkanaście kilometrów przed zjazdem w kierunku Bułgarii zatrzymujemy się na stacji benzynowej na …
Czytaj dalej...Kierunek Bałkany cz. 1. Perła Karpat – Rumunia
Dojazd do Rumunii i Maramuresz Rozpoczynamy naszą wyprawę późnym popołudniem, droga prowadzi przez Słowację i Węgry tak by późnym wieczorem dotrzeć do rumuńskiego Satu Mare. Jedziemy bocznymi praktycznie pustymi drogami. Na granicy spędzamy kilkanaście minut, krótka rozmowa i jedziemy dalej. Zatrzymujemy się w pensjonacie Casa Transilvania pensjonat sprawia bardzo przyjemnie wrażenia. Przed nami przygoda w Rumunii! Wesoły Cmentarz Słoneczny …
Czytaj dalej...Włochy na długi weekend
Droga do Włoch Długi weekend majowy to zawsze dobra okazja aby gdzieś wyjechać. W tym roku postanowiliśmy odwiedzić Włochy. Pomysł powstał dosyć spontanicznie…”A może odwiedzimy Wenecję i Florencję”? Ale kiedy tylko zacząłem przygotowywać trasę dotarło do mnie, że będzie nieco bardziej rozbudowana! I tak tydzień później, wsiadając do samochodu, mieliśmy przed sobą wycieczkę liczącą 4 tys km. Gotowi na nowe …
Czytaj dalej...Schody z Kaplicy Loretto
Tajemnicza Historia Schodów w Kaplicy Loretto Był rok 1872, kiedy biskup archidiecezji Santa Fe ogłosił rozpoczęcie budowy kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Lekkiej, którą to miały opiekować się siostry z zakonu Loretto. Do prac projektowych, nad neogotycką kaplicą przystąpił znany wówczas francuski architekt Antoine Mouly. Kaplice ozdabiały liczne przypory i witraże a w założeniu miała przypominać ona paryską Sainte-Chapelle. Niestety architekt zmarł podczas prac wykończeniowych. Szybko …
Czytaj dalej...Szlak Oregoński
Meekerowie, wkrótce po ślubie osiedlili się w Eddyville w Iowa, a za nimi podążył sen o Oregonie. Zimy w Iowa były srogie a i perspektywy marne. Kiedy na wiosnę 1852 roku w ich rodzinie pojawił się syn Marion, decyjza została podjęta i młode małżeństwo rozpoczęło przygotowania do podróży. To były burzliwe lata, na wschodzie narastało napięcie pomiędzy stanami południowymi i …
Czytaj dalej...Auckland
Zwiedzanie Auckland Auckland to największe miasto kraju liczące sobie ponad 1,5 mln mieszkańców, co stanowi ponad 1/4 mieszkańców całego kraju. Nie bez powodu Auckland nazywane jest The City of Sails (Miasto Żagli). To miasto o największej liczbie łodzi w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca na świecie. Słynie z łagodnego klimatu, wspaniałych plaż i otwartości mieszkańców. To na prawdę świetne miejscem na …
Czytaj dalej...Manhattan, historie mniej znane
Henry Hudson był żeglarzem, płynąc po raz kolejny w kierunku północnego Atlantyku ogarnięty był obsesją odkrycia przejścia północnego na Pacyfik. Niestety i tym razem jego wysiłek okazał się daremny. Siarczysty mróz i pogoda zmusiły go do zawrócenia swojego statku ku południowym wodom. Dopłynąwszy mniej więcej do okolic dzisiejszego miasta Waszyngton, postanowił zawrócić. Wyprawa dla Holenderskiej Kompanii Wschodnio-Indyjskiej od początku nie …
Czytaj dalej...Kilka ciekawostek o San Francisco
“Najzimniejsza zima jaką kiedykolwiek spędziłem była cieplejsza od lata w San Francisco” – Mark Twain
Czytaj dalej...Weekend w Rzymie
#7 Jeżeli szukacie inspiracji na małą weekendową podróż to moim kandydatem dla Was jest właśnie Rzym!
Czytaj dalej...Krótki stop-over w Sydney
A może kilka dni w Sydney? Co warto zobaczyć, co zwiedzić i ile to kosztuje.
Czytaj dalej...Jezioro Kraterowe
#8 Potęga natury drzemiąca pod jeziorem, wyrzeźbiła te kształty potężnym wybuchem około 7 tys. lat temu
Czytaj dalej...Nieznane Bałkany
Bałkany są niepowtarzalne, to chyba wie już każdy z nas. Zapraszam do Bośni a dokładniej Mostaru i okolic. To jedno z nielicznych miejsc w Europie gdzie poczujemy klimat Imperium Osomańskiego, bazary i wspaniałą kuchnię. Poznamy również smutne oblicze tego miejsca, dotkniętego przez wojnę, której wspomnienia są wciąż żywe w tym miejscu. A jeżeli podczas gorącego dnia szukacie ochłody, zawsze można …
Czytaj dalej...A może Nowy Jork?
Zwiedzamy Nowy Jork Kilka dni w Nowym Jorku? Tak to całkiem możliwe, nowy sezon zapowiada się na prawdę ciekawie. Kilku tanich przewoźników obiecuje otworzyć dla nas również ten kierunek. A jeżeli nie zawsze można odwiedzić Stany korzystając z tradycyjnych połączeń. Nowy Jork to miasto, które nigdy nie zasypia a i my nie będziemy się tam nudzić. Każdy znajdzie tutaj coś …
Czytaj dalej...Monument Valley
#5 Dziki Zachód na żywo. Miejsce o niepowtarzalnym pięknie.
Czytaj dalej...Pomysł na South West
This is the excerpt for a placeholder post. Click the Edit link to modify or delete it, or start a new post.
Czytaj dalej...